منو
سبد خرید

میرزا تقی خان امیرکبیر

میرزا تقی خان امیرکبیر
-15 %
میرزا تقی خان امیرکبیر
  • موجودی: موجود
  • مدل: 126867 - 112/3
  • وزن: 0.40kg
410,000 ریال
480,000 ریال

میرزا تقی خان امیرکبیر

نویسنده: مریم نژاداکبری مهربان
بکوشش: ایرج افشار
ناشر: کتاب پارسه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 262
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

بزرگ مرد تاریخ اندیشه و عمل تاریخ معاصر ایران

محمدتقی که بعدها میرزا تقی‌خان نام گرفت، با طی مدارج ترقی خیلی زود به مقام صدارت ناصرالدین شاه قاجار رسید و اندکی بعد لقب امیرکبیر یافت. او مردی وطن‌دوست و مطلع به اوضاع و احوال جهان و بسیار با تدبیر بود و در مقام صدارت دست به اصلاحات مهمی زد.

تربیت سپاه ایران به روش اروپایی، از بین بردن رشوه‌خواری، و تاسیس مدرسۀ دارالفنون از جمله این اصلاحات بود. این اقدامات، باعث حسادت درباریان و اشراف شد و تا آنجا پیش رفت که قتل امیرکبیر را موجب گشت. کتاب حاضر، پژوهشی مستقل درخصوص اقدامات، شخصیت و زمانۀ امیرکبیر، از نخستین روزهای زندگی وی تا رسیدن به مناصب مختلف است که در نهایت به مقام صدارت ناصرالدین شاه قاجار ختم شد.

سفرهای سیاسی امیرکبیر به سرزمین‌های همسایه، پیش و پس از رسیدن به صدارت، همچنین سیاست داخلی و خارجی وی به خصوص در مقابل کشورهای استعمارگری چون روس و انگلیس از دیگر مطالب کتاب است. نویسنده همچنین به تشریح فضای دربار ایران در زمان صدارت امیرکبیر و شخصیت‌های بانفوذ آن زمان و دسیسه‌های درباری می‌پردازد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات