كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
داستان های پهلوانی و عیاری ادبیات فارسی

داستان های پهلوانی و عیاری ادبیات فارسی

نویسنده: محمد قاسم زاده
ناشر: هیرمند
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 712
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

ایرانیان از سپیده دم تاریخ، همواره درگیر نبرد در منطقه ای پر از کشمکش بوده اند و این درگیری منجر به ظهور پهلوانان نامداری در طی این تاریخ پر فراز و نشیب شده است. رستم برجسته ترین پهلوان ایرانی، در دودمانی سلحشور ظهور کرد. در کنار پهلوانان، عیاران نامداری نیز پا به عرصه ی وجود گذاشتند که در چابکی هم پای پهلوانان در عرصه ی نبرد کوشیده اند و در ادبیات ما صحنه های شگفتی آفریده اند.

داستان های این کتاب، با داستان ظهور گرشاسب، پهلوان نامدار آغاز می شود و با دلاوری های حسین کرد شبستری خاتمه می یابد.با سرودن شاهنامه به زبان فارسی، با شکوه و هیمنه‌ی سخن فردوسی،‌ ادبیات پهلوانی به‌عنوان درونمایه‌ای برجسته جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد. در کنار جنگ‌های پهلوانان نامدار در میدان‌های بزرگ،‌ عیاران در خفا و پوشیده از دیگران به کارهای بزرگ دست می‌زدند.

ویژگی‏های پهلوانی یکی از شاخص‏ترین تجلی‏ های میراث معنوی فرهنگ ایرانی است که در وجود گروه ‏هایی که در دوره‏ های مختلف تاریخی به‏ نام‏ های عیاران،فتیان،کلوها،شاطران و مانند این‏ها نامیده شده ‏اند،تجلی یافته است.این سنت پهلوانی،در همه‏ ی ادوار ریشه در فرهنگ اهل حرفه و افزارمندان دارد و ناگزیر از جامعه‏ های شهری برمی ‏خیزد. سنت‏های پهلوانی نیز همچون هر پدیده اجتماعی دیگر خوبی ‏ها و بدی‏ هایی با خود دارد.

سنت پهلوانی همواره یک شکل داشته و یک محتوا و اگر به داستان پوریای ولی استناد کنیم از هفت قرن پیش مجموعه‏ ی کشتی و ورزش‏ هایی‏ که امروزه معروف به ورزش زورخانه ‏ای و آموزه ‏های پوریای ولی است،همگی یک مجموعه را می‏ساخت.پس از پوریای ولی،این مجموعه در طی زمان‏ تداوم یافته و به صورت یک سنت پهلوانی درآمد.کشتی و مراسم ورزش با ابزار زورخانه‏ای شکل این سنت بود و محتوای آن به اقتضای زمانه گاه تلخ‏ بود،گاه شیرین.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

داستان های پهلوانی و عیاری ادبیات فارسی

  • ناشر: هیرمند
  • کد کتاب: 100529 - 89/7
  • موجودی: در انبار
  • 800,000ریال
  • 590,000ریال

برچسب ها: محمد قاسم زاده, تاریخ ادبیات ایران, عیاری, جوانمردی, پهلوانی, ادبیات قدیم ایران, کتاب داستان های پهلوانی و عیاری ادبیات فارسی