دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

میان ستاره ای ؛ فیلم نامه و استوری بورد

میان ستاره ای ؛ فیلم نامه و استوری بورد

نویسنده: جاناتان نولان - کریستوفر نولان
مترجم: ماهان تیرماهی
ناشر: چترنگ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 255
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

داستان میان‌ستاره‌ای در آینده رخ می‌دهد، زمانی که محصولات کشاورزی رو به نابودی است. کوپر، خلبان ناسا که حالا کشاورز شده است، به همراه دخترش مورفی کشف می‌کند که هوشی ناشناخته با ارسال پیام از طریق امواج گرانشی، مختصاتی را به آن‌ها مخابره می‌کند.

این مختصات به تأسیسات پروفسور برند هدایتشان می‌کند، جایی که پی می‌برند کرم‌چاله‌ای ساختۀ هوش بیگانه، احتمالاً آن‌ها را به سیاره‌ای جدید می‌رساند که آخرین امید برای زنده ماندن و ادامۀ نسل بشر است... اینتراستلار یا میان‌ستاره‌ای، فیلمی است به کارگردانی کریستوفر نولان، فیلم‌ساز جوان و مطرح بریتانیایی. این فیلم نامزد دریافت چندین جایزۀ اسکار شده است و بسیاری از منتقدان آن را از بهترین فیلم‌های سال 2014می‌دانند.

مجلۀ تایم اوت لندن درباره‌اش می‌نویسد: «میان‌ستاره‌ای فیلم کیهانیِ جسور و ماجراجویانه‌ای است که رگه‌هایی از عناصر سوررئال و رؤیامانند در آن به چشم می‌خورد.» کریستوفر نولان فیلم‌های مطرح دیگری همچون یادآوری، سه‌گانۀ شوالیۀ تاریکی و تلقین را نیز در کارنامۀ هنری خود دارد. نشر چترنگ برای اولین بار در ایران، استوری‌بورد کامل یک فیلم را منتشر کرده و در انتهای فیلم‌نامه در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

...کوپر با پیچیدگی زمانی نسبیت‌گرا دست و پنجه نرم می‌کند. در حقیقت زمان ، آنتاگونیست میان‌ستاره‌ای است. زیرا آنچه کوپر باید با آن بستیزد و بر آن فائق آید ، زمانِ نسبیت‌گراست نه به‌طور خاص کندی مفرط زمان. تِسِرَکت (ابرمکعّب چهاربعدی) صرفاً در یک زمان مشخص کنارِ اتاق‌خواب مورف قرار نگرفته ، بلکه به‌طور بالقوّه دارای سطوحی بی‌نهایت است که هر کدام در دقیقه‌ای خاص ، کنار کتابخانه قرار گرفته‌اند و در کلیّت اتاق‌خواب مورف را در تمامی لحظاتِ ممکنش بازنمایی می‌کنند. به‌نظر می‌رسد که تعبیر نولان از تِسِرَکت ظاهراً وجود پیوستار فضا ـ زمانی را امکان‌پذیر می‌کند که در آن تمامی لحظات ممکنِ زمانی در آنِ واحد برای این فضای بسیار خاص در دسترس باشند... .

از آنجایی که فضا و زمان به‌نوعی با یکدیگر جا عوض می‌کنند، در مدتی که کوپر در تِسِرَکت به سر می‌برد ، آزاد است که به هر سوی زمان پرسه بزند، اما حرکت فضایی او محدود می‌شود. همانطور که تورن می‌گوید «او می‌تواند از طریق نظام تِسِرَکت به هر زمانی که دلش می‌خواهد دسترسی پیدا کند، اما تنها در «یک اتاق».
برگرفته از کتاب سینمای کریستوفر نولان، تصور ناممکن نوشتۀ جکلین فربی ، ترجمۀ نیوشا صدر

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات