دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مکتوبات آخوندزاده

مکتوبات آخوندزاده
درحال حاضر موجود نمی باشد
مکتوبات آخوندزاده
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 51468 - 84/4
  • وزن: 0.40kg
0 ریال

مکتوبات

نویسنده: میرزا فتحعلی خان آخوندزاده
ناشر : احیا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 224
اندازه کتاب: رقعی 

کمیاب - کیفیت : درحد نو
 

مروری بر کتاب 

آخوندزاده در اواسط ۱۲۸۲ ق نگارش مکتوبات کمال‌الدوله را به پایان برده بود. متن مکتوبات کمال‌الدوله در اصل به ترکی نوشته شده بود. در دوره ای که یوسف خان مستشارالدوله در تفلیس اقامت داشت، با میرزا فتحعلی آخوندزاده مناسبات دوستانه نزدیکی پیدا کرد.متن فارسی مکتوبات حاصل ترجمه مشترک آخوندزاده و یوسف خان در ۱۲۸۳ ق است.

فتحعلی در این نمایشنامه به افشای فریبکارانی که از سادگی و نادانی و طمع مردم سوء استفاده می‌کنند، می‌پردازد و می‌کوشد مردم را به اندیشه و تلاش و کسب دانشهای نوین وادارد و از تن‌پروری و آسان‌جویی بازدارد. با خرافات و مدعیان جادوگری و کیمیاگری می‌جنگد؛ شیوه حکمرانی مستبدانه شرقی را نکوهش می‌کند و حکمرانان بی‌اطلاع و بی‌کفایت و وزیران و مشاوران نادان و طماع و چاپلوس را که در برابر شاهان و امیران ضعف نشان می‌دهند و به هر پستی تن می‌سپارند، اما نسبت به زیردستان تکبر می‌ورزند، به استهزا می‌گیرد و به آنان می ‌تازد. چهره ناخوشایند زندگی روستاییان را، در برابر زورگویی دولتیان و بیدادگری متصدیان دادگستری و بی‌اعتنایی قاضیان به حق و عدالت به تصویر می‌کشد. در جای جای این نمایشنامه‌ها اشاراتی هم به حقوق زنان و مقام اجتماعی و استقلال آنان دارد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات