منو
سبد خرید

مکتب های سیاسی

مکتب های سیاسی
مکتب های سیاسی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 138844 - 209/5
  • وزن: 0.40kg
550,000 ریال

مکتب های سیاسی

نویسنده: بهاءالدین پازارگاد
ناشر: اقبال
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 216
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1344 - دوره چاپ: 3

کمیاب  - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

کتاب مکتب هاي سياسي به معرفي مکاتب سياسي مختلف از جمله ليبراليسم سکولاريسم سوسياليسم راديکاليسم و بسياري ديگر از ايسم هايي که شنيده ايم و روزانه به گوشمان مي خورد مي پردازد. اين کتاب براي ما که روزانه اسامي مکاتب مختلف را مي شنويم ولي هيچ اطلاعاتي درباره آن ها نداريم مي تواند بسيار مفيد باشد.
نویسنده به صورت مختصر به توضيح هر مکتب، تفاوت بين مکتب هاي مختلف، منشا پيدايش هر مکتب و اين که در چه زمان و مکاني بوده است،واضع و موسس و پرورش دهنده افکار هر مکتب که بوده است و تحت چه شرايطي اين مکتب رشد کرده است و بسياري ديگر از اين گونه موارد مي پردازد.

امپریالیسم : Imperialism
در این نوع حکومتها قدرت و وسعت فراوانی داشته و ملل مختلف را زیر نفوذ و سلطه خود می آورد. مثلا استعمارگر پیر انگلیس اینگونه بوده است.

سوسیالیسم : Socialism
یعنی ثروت جامعه اعم از منافع و مواهب و نعمت های طبیعی و ... در اختیار افراد خاص نبوده و بین کل جامعه تعدیل گردد و دولت به نفع بهره مندی اکثریت جامعه عمل نماید.

کمونیسم : Communism
در واقع بر اساس سوسیالیزم بوده ولی به صورت افراطی که در آن کلیه مالکیت های فردی و شخصی حذف و مالکیت در جامعه به صورت اشتراکی و در حد نیاز هر فرد با کنترل و نظارت دولت ،تعریف می شود. به عبارتی: مالکیت اشتراکی توده ها با نظارت دولت را گویند.

دموکراسی : Democracy
حکومت مردم بر مردم یا همان مردم سالاری را گویند . به عبارتی دیگر مردم از طریق انتخابات و واگذاری اختیارات به نمایندگان خود حکومت می کنند.

فهرست

فصل اول: مفهوم حکومت و تعاریف آن ،طبق بندی حکومت ها،حکومت تطبیقی و انواع حکومت ها.
فصل دوم: درباره فلسفه سیاسی و پاره ای از مفاهیم و نظریه ها از جمله نظریه ائتلاف. آزادیخواهی، سوسیالیست و ارتباط سیاست و اخلاق.
فصل سوم: ژئوپولیتیک و جغرافیایی سیاسی.
فصل چهارم: مکاتب سیاسی همچون آنارشیسم، اریستو کراسی، استانلینیسم، امپریالیسم، حکومت سلطنتی، دمکراسی، لیبرالیسم و... حکومت مطلقه سیاسی، مارکسییسم، فاشیسم، لیبرالیسم و نقش آن در ملل و ممالک پیشرفته ی اروپایی و امریکایی، محافظه کاری، ناسیونالیسم خصوصاً در آلمان پرداخته می شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات