منو
سبد خرید

مکتب نگارگری اصفهان

مکتب نگارگری اصفهان
موجود نمی باشد
مکتب نگارگری اصفهان
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 102864 - 5/2
  • وزن: 0.80kg
  • UPC: 45

مکتب نگارگری اصفهان

نویسنده: یعقوب آژند
ناشر: فرهنگستان هنر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 384
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 2


مروری بر کتاب

مصور - رنگی

آغاز مکتب اصفهان در نقاشی منتسب به اواخر سال 977 ه.ق است، ولی این نوع نگرش حداقل از 10 سال قبل آغاز شده بود. 

از مرگ شاه اسماعیل دوم در سال 985 هـ. ق تا پادشاهی شاه عباس اول حدود 10 سال اوضاع سیاسی کشور دچار آشفتگی و نابسامانی بود. در این سالها حاکم اسمی‌ حکومت محمد خدابنده بود. پس از وی شاه عباس 16 ساله وارث تاج و تخت گردید. از اولین اقدامات وی برای سامان دادن به این اوضاع جابجایی پایتخت از قزوین به اصفهان در سال 995 هـ.ق بود. کم کم اصفهان نماد قوت و ثبات سیاسی ایـــران گشت.

او به رغم طغیان‌ها و مــــزاحمت های ازبکان و عثمانی‌ها همواره به تحکیم سلطه خود می‌پرداخت و از حمایت هنرمندان و معماران دست بر نمی‌داشت و با کمک هنرمندان و معمـــاران خیابان‌ها عمارات و مساجد بزرگ و زیبایی بر پا داشت و شهر نه تنها مرکز حکومتی بلکه مرکز تجاری و نمادی از نظام جدید اجتماعی ایران شد.

در نقاشی ایران تغییر و تحولات کلی بوجود آمد و هنرمندان به آزادی بیشتری نسبت به گذشته دست یافتند و از چهار چوب موضوعاتی که قبلاً هنرمندان روی آن کار کرده بودند فراتر رفت. نقاشی از درون صفحات کتابهای خطی بیرون آمد و نقاشی و طراحی به صورت تک ورقی رواج پیدا کرد، بیشتر موضوع کار این نقاشان به تصویر کشیدن زندگی سنتی مردم و درباریان و تصویر کردن اشخاصی بود که لباسهای فاخر و الوان پوشیده‌اند و همچنین در همین زمان است که سبک طراحی به شیوه قلم‌گیـــری از اهمیت خاصی برخوردار می‌گردد.

در مکتب اصفهان به علت کوشش وتوجه بیش از حد هنرمندان به نقاشی‌های ‹تک چهره› نقاشی به شیوه قدیـــم که در آن تعـــداد زیادی پیکرهای انسانـــی کار شده از رونق می‌افتد.

...یکی از معروفترین هنرمندان بعد از حکومت شاه عباس اول محمد معین مصور است که در زمان چهار پادشاه صفوی (صفی، عباس دوم، سلیمان و سلطان حسین) زنــدگی می‌کرد و از جملـــه او از با استعداد‌ترین شاگران رضا عباسی به شمار می‌رود و جزو آخرین هنرمندان سنتی مکتب اصفهان میباشد و تا پایان عمر طولانی هنر خویش حدود 75 سال که همزمان با نفوذ نقاشی اروپا در این بود، علیرغم اینکه اکثر هنرمندان معاصرش همچون محمد زمان و علیقلی جبه دار که شدیداً تحت تاثیر هنر اروپا بودند او به خاطر احترام خاصی که به سنت استاد خویش داشت آثار خود را از نفوذ هنر اروپایی حفظ کرد.

معین مصور در اوایــل قــرن 11 هجری به دنیا آمد اولین اثر تاریخ دار او متعلق به سال 1043 هـ.ق میباشد و آخرین آثار او در تاریخ 1119 هـ. ق کار شده است. معین مصور علاوه بر تعداد زیادی طرحی و نقاشی تک ورقی تعــداد کتب خطی مصور شده نیز از او بر جا مانده است...

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب