كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
مکتب فلسفی اگزیستانسیالیسم

مکتب فلسفی اگزیستانسیالیسم

نویسنده: مهرداد مهرین
ناشر: آسیا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 152
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1343 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

تاریخچه اگزیستانسیالیسم حکایت اعتقادات فریبنده و در عین حال بسیار جالب از دید تاریخ‌نویسان دنیای فلسفه است. نظرات و دیدگاه‌های متفاوتی در مورد ماهیت اگزیستانسیالیسم وجود دارد که همه از موضع فلسفی بدان نگریسته‌اند. ولی دیدگاه رایج در این باب در میان فیلسوفان و تاریخ‌نویسان هم‌فکر را می‌توان به تعریفی این‌چنین خلاصه کرد: نوعی اعتراض مدرن علیه حکومت تک‌حزبی (استبدادی) دولتی و تاکتیکی معقول در نجات نوع بشر از چنگال قدرتمند لوی تان به عبارت دیگر، اگزیستانسیالیسم نهضتی فلسفی است که بر مسئولیت و اختیار فردی تأکید می‌کند. با توجه به آثار “نیچه” و “کی‌یرکگارد”، این (نهضت) در قرن امروز توسط “هیدیگر”، “سارت” و “مرلائو پونتی” بسط و گسترش یافت. ,هیدیگر” نظر خویش را علیه فلسفه پدیدارشناسی “هوسرل” با بیان جایگیری انسان در زندگی اجتماعی و عدم توانایی ما برای نظریه‌پردازی خارج از این محدوده، تشریح کرد.

نکته اصلی در فلسفه وی، نظریه “دازاین” یا “هستن در جهان” و اهمیت زبان به عنوان ابزاری برای نظم بخشیدن به تجارب و وقایع است. با این ساختار، “هیدیگر” سپس به سمت پایه‌گذاری وجه تمایز بین امور اصیل و معتبر و امور غیر معتبر می‌رود،اموری که با مراتبی از خودآگاهی و تعهدی که تابع اختیارات خاصی است، همراه می‌باشد. “سارتر” و “مرلائو پونتی” این ساختارها را توضیح و تفسیر کرده و اگزیستانسیالیسم را به روند غالب و عقلانی دوران پس از جنگ در اروپا بدل می‌کنند. گفته می‌شود که اگزیستانسیالیسم‌های دوآتشه، درون‌مایه‌های اگزیستانسیالیستی و مارکسیستی را در تلاش برای ایجاد ساختاری عملی که طبق دیدگاه “سارتر” سوءنیت نباشد، تلفیق کردند.

بسیاری از تاریخ‌دانان فلسفه مدرن در مورد گرایش فلسفه مدرن اگزیستانسیالیسم، به بحث و بررسی نشستند و مطالب زیادی را در کندوکاو طبیعت زندگی اجتماعی فردی ارائه دادند. این حکایت، متداول‌ترین بحث در میان نویسندگان کتب فلسفه مدرن و تفکر اجتماعی است که برای به تصویر کشیدن چشم‌انداز مضامین و موضوعات اگزیستانسیالیسم تلاش می‌کنند...

فهرست

کی یر که گور
نیچه
کافکا
کامو
ژان پل سارتر
هایدگر
سپرس

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مکتب فلسفی اگزیستانسیالیسم

  • ناشر: آسیا
  • کد کتاب: 98802- 97/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: مهرداد مهرین, اصالت وجود, فلسفه غرب, فرد گرایی, اگزیستانسیالیسم, کتاب مکتب فلسفی اگزیستانسیالیسم