کتاب مکتب بی خدایی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب داستان کوتاه - نمایشنامه انتشارات ثالث

مکتب بی خدایی

نویسنده: الکساندر تیشما
مترجم : ایرج هاشمی زاده
ناشر: ثالث
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 140
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

چهار داستان کوتاه

نویسنده با اين چهار داستان، خواننده را به فكر وادار مي كند و همدردي و تنفر را در او بيدار مي كند.. تيشما در رمان هاي خود فقط يك پرسش را مطرح مي كند؛ چه معياري رفتار انسان ها را در جامعه ي آغشته به ايدئولوژي و تهي از خدا تعيين مي كند؟ حق و ناحق چيست؟ عدالت و سرنوشت چيست؟ «مكتب بي خدايي» را بايد خواند تا جنگ را شناخت، تا خوي وحشي انسان را شناخت. بايد خواند تا چشم اندازي براي «انسان بودن» به دست آورد.

از دولیچ، شکنجه گری سخن میگوید که پسرش در بستر بیماری است، پسر بچه ای نحیف و ضعیف، ترس از مرگ فرزند دارد. جوان 18 ساله ای را با لذت زیر پنجه هایش به قتل میرساند، در اهرم قدرت نشسته است و قدرت را تا مرز جنون و سادیسم به کار میبرد. قهرمان دیگر الکساندر نیشما، پارتیزان سابقی است که به مرور زمان تنها اندیشه اش آسایش خود و زن و بچه اش است.

پرنسیب های دوران نوجوانی را به جالباسی خانه اش آویزان کرده است و هر از گاهی، زمانی که ته مانده وجدانش آزارش میدهد، نگاهی به جالباسی می اندازد و وجدانش را راضی و راحت میکند! قرمان سوم تیشما، مردی است نشسته در خانه، شب است و شب، شب بدی است، زن و دخترش در خوابند، شب که به پایان برسد، سه نفری عازم اردوگاه اجباری نازیها هستند، نشسته و به سرنوشت خویش می اندیشد.

چرا مقاومت نکردم؟ چرا آری گفتم؟ با زن و دختر معصوم به اردوگاه مرگ بردم؟ یا بلند شدم و در این شب تیره، در آخرین شب زندگی، با چاقویی به زندگی زن و دخترم خاتمه بدهم و خود به آنها بپیوندم؟ مقاومت یا تسلیم، کدام؟ هر دو پایان زندگی است. آخرین داستان از مردی سخن میگوید که دلبسته ی زن بیوه ای است. مریض یا گمان میکند مریض است، جنگ، بدبختی، اردوگاه کار اجباری و خفت را پشت سر گذرانده است.

فهرست

شنک
مکتب بی خدایی
بدترین شب
خانه

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مکتب بی خدایی

  • ناشر: ثالث
  • کد کتاب: 85280 - 112/5
  • موجودی: در انبار
  • 150,000ریال
  • 120,000ریال

برچسب ها: الکساندر تیشما, ایرج هاشمی زاده, داستان های کوتاه, نهیلیسم, ماتریالیسم, بی خدایی, داستان های کوتاه صرب, فلسفه, کتاب مکتب بی خدایی