كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
مکاتیب فارسی ؛ عالم ربانی صمدانی عبدالله قطب شیرازی

مکاتیب فارسی ؛ عالم ربانی صمدانی عبدالله قطب شیرازی

نویسنده: عبدالله قطب شیرازی
ناشر: ابن سینا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 182
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1339 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : عالی


مروری بر کتاب 

ملا عبدالله قطب بن محیى، از معدود نویسندگان عارف قرن نهم مى‌باشد که نامش در تذکره‌ها نیامده است. شخصیت، آثار و اقدامات قطب با همه اهمیتى که در تحولات فکرى ایالت فارس دارد، تاکنون ناشناخته مانده است؛ هرچند، مورّخان هم‌عصر او و از آن جمله، روزبهان خنجى در «عالم‌آراى امینى» و مصلح الدین لارى در «مرآه الادوار و مرقاه الاخبار» او را از بزرگان و مشاهیر فارس دانسته‌اند.

وى یکى از معدود رهبران فکرى و دینى است که با روش مخصوص به خود و از طریق نگارش انبوه مکاتبات اخلاقى - علمى به رهبرى و اداره اجتماع اقدام نموده است. از سوى دیگر مبلغین او در نواحى مختلف فارس و ساحل خلیج فارس پراکنده مى‌شدند و به تبلیغ ایده‌هاى رهبر خود مى‌پرداختند.

محتواى برخى از مکاتبات او نشان از چرخش وى در تمایلات مذهبى دارد و نیز بیانگر نزدیکى اندیشه او به تفکرات شیعى است. آیا او نیز همچون اندیشمند بزرگِ معاصرش، ملا جلال الدین دوانى در پایان عمر خود، گرایش‌هاى شیعى پیدا نموده است. در تفکر مذهبى قطب و پیروانش، احترام و ارادت بسیار به ائمه اطهار(ع) دیده مى‌شود و محتواى مکتوبات او نیز که مستفاد از روایات اهل بیت است، نشان از نزدیکى تفکرات مذهبى و سیاسى او به اندیشه‌هاى شیعى دارد. شاید او نیز مانند دوانى در اوایل عمر، سنى‌مذهب بوده، ولى بعدها به مذهب شیعه امامیه پیوسته است.

قطب اساس سلوک و سیر عملى را خردورزى و دانش منوّر به نور وحى مى‌داند. عبدالله قطب شاگردان و مریدان خود را به کسب و کار و تلاش، تحصیل علم، سیر و سلوک و ریاضات شرعى، سعى در اصلاح امور اجتماع مسلمین، حضور مثبت و پویا در جامعه و احیاى سنّت نبوى(ص) دعوت کرده و در این رابطه راه‌کارهاى عملى ارائه داده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مکاتیب فارسی ؛ عالم ربانی صمدانی عبدالله قطب شیرازی

  • ناشر: ابن سینا
  • کد کتاب: 53836 - 117/7
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: عبدالله قطب شیرازی, عرفان اسلامی, حکایات, شعر عرفانی, تصوف, ادبیات قدیم فارسی, کتاب مکاتیب فارسی ؛ عالم ربانی صمدانی عبدالله قطب شیرازی