کتاب مولوی ، نیچه و اقبال فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب فلسفه و عرفان انتشارات حکمت

مولوی ، نیچه و اقبال

نویسنده: خلیفه عبدالحکیم
مترجم: محمد بقائی ماکان
ناشر: حکمت
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 244
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ: 1 

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی 

 
مروری بر کتاب  

 این کتاب از سه مقاله فراهم امده که زمینه ای مشترک دارند و مترجم از سه ماخذ گرد آورده است . این مقالات عبارتند از « مولوی ، نیچه و اقبال » از دکتر خلیفه عبدالحکیم ، « تاثیر مولوی در هنر و اندیشه اقبال » از دکتر محمد اکرام و « بررسی تطبیقی اشعار مولوی و اقبال » از دکتر سید نعیم الدین.
این سه مقاله در حقیقت روشنگر بسیاری از شبهات است که در مورد شاعری و تفکرات فسلفی اقبال به عمده یا از سرنا آگاهی مطرح می شود .ارتباط منطقی این مقالات یر بنای تفکرات اقبال و پرورش عناصر آن در خمخانه  ی ذهن اوست .

با وجود تفاوت های اساسی که بین آراء و افکار مولانا و اقبال لاهوری از یک سو و نیچه از سویی دیگر وجود دارد ، استاد دکتر محمد بقائی عقیده دارند ؛ انسان برتر مولانا و اقبال همان انسانی است که نیچه با عنوان «ابرمرد» تصویر می‌کند. با این تفاوت که در اندیشه‌های نیچه «خدا» جایی ندارد.

مشابهت های زیادی میان نیچه و اقبال(که خود مرید مولاناست)به رغم تفاوتهای چند وجود دارد. هر دو فیلسوف، شاعر، دارای ذهن انتقادی، زبان دان و زبان شناس، صادق و بی ریا، بودند. وجوه دیگر اشتراک این دو بزرگ را، مخالفت با افلاطون و تفکر نوافلاطونی، موافقت با شادی و زندگی، دلپذیر دانستن غم ناشی از عشق، انتقاد از تفکرات دینی زمان خود بوده و و هر دو دارای نظرات وسیعی در باب دین، جامعه، اخلاق، انسان آرمانی، زن، علم، خدا، تعلیم و تربیت، جسم و روح دارند. 

همچنین است سخن گفتن هر دو از موضع قدرت و مکمل دانستن عقل و عشق. نیچه و اقبال هر دو دارای خط فکری مشخصی بوده اند و هر دو مورد بدفهمی و بالمآل بی مهری قرار گرفته اند. ضمن آن که هر دو مبلغ و ستاینده تلاش و پویایی بوده اند، جنگ را در شرایط خاص توصیه می کرده اند، با دموکراسی یا جمهوریت افلاطونی مخالفت داشته اند، و هر دو در قلمرو عقل و عشق به وضع اصلاحات تازه ای پرداخته اند که ناتوانی زبان در بیان اندیشه هایشان را جبران کند، به موسیقی علاقه داشته اند و از کار رسمی و دولتی روی گردان بوده اند.هر دو مشوق ستیهندگی با محیط و مخالف نظر داروین (داروینیسم اجتماعی) بوده اند و هر دو متفکری غوغایی هستند و در خانواده ای مذهبی تربیت یافته بودند...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مولوی ، نیچه و اقبال

  • ناشر: حکمت
  • کد کتاب: 45815 - 82/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی), فردریش نیچه, محمد اقبال لاهوری, خلیفه عبدالحکیم, محمد بقائی ماکان, فلسفه اسلامی, عرفان اسلامی, فلسفه اجتماعی, فلسفه, مولوی