كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
مولانا و چند داستان مثنوی

مولانا و چند داستان مثنوی

نویسنده: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی)
شرح و انتخاب: سیروس شمیسا

ناشر: قطره
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 402
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

این کتاب دو بخش عمده دارد. یکی افکار مولانا و دیگری تفسیر و تحلیل چند تمثیل او در مثنوی و لذا بحثی است در افکار و اسمار مولانا. در آغاز قصد داشتم فقط یادداشت‌های خود را در باب این تمثیل‌ها سر و سامان دهم، اما متوجه شدم که خواننده از پیش باید تا حدودی با افکار مولانا آشنا باشد... هدف اصلی من اشاره‌های کوتاه به به برخی افکار مولانا بود که به نظرم جالب توجه بودند. وانگهی در درک تمثیلات او هم به کار می‌آمدند.

کتاب در دو بخش تنظیم شده است. در بخش اول افکار مولانا با استناد به گفته‌هاي خود او با نگاه‌هاي امروزي تبيين شده است. در بخش دوم برخي از داستان‌هاي معروف مثنوي بر مبناي نظام‌هاي امروزي علوم انساني و عمدةً روانکاوي يونگي مورد تحليل قرار گرفته است. در برخي از فصل‌ها «تشابه عرفان ايران با عرفان هندي» به اساس عرفان ايراني توجه شده است و نیز مکتب‌هاي ادبي سنّتني اروپايي به نحو تازه‌يي توضيح داشده شده است اما به مکتب‌هاي جديد چون اگزيستانسياليسم، پست مدرنيسم، رئاليسم جادويي.. هم پرداخته شده است.

در همة اين موارد، مقايسه‌هايي بين اصل اين مکاتب و آن چه در ادبيات فارسي اتفاق افتاده، صورت گرفته است. نمونه‌هايي از رمان‌هاي معروف هر مکتب روايت و در مواردي تفسير شده است. ديگر از مباحث تازة کتاب بحث در مفاهيم سبک و نوع و مکتب است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مولانا و چند داستان مثنوی

  • ناشر: قطره
  • کد کتاب: 115760 - 83/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی), سیروس شمیسا, عرفان اسلامی, تصوف, مولوی, مثنوی, داستان های عرفانی, ادبیات عرفانی, , داستان های مثنوی, کتاب مولانا و چند داستان مثنوی