کتاب مولانا جلال الدین ؛ زندگی و فلسفه و برگزیده ای از آثار ؛ متن کامل فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب مقالات،نقد،زندگینامه انتشارات موسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی

مولانا جلال الدین

نویسنده: عبدالباقی گولپینارلی
مترجم: توفیق سبحانی
ناشر: موسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی - 
پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 505
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1375 ~ 1363

کیفیت : عالی
 

مروری بر کتاب

زندگی و فلسفه و برگزیده ای از آثار

...کتاب «مولانا جلال‌الدین» از چهار بخش کلی تشکیل شده است که اوضاع سیاسی، اجتماعی و علمی زمانه مولانا، مهاجرت‌های او، ارتباط‌هایش با شمس، شناخت طریقت‌ها، شهادت شمس، دوران آرامش در حیات مولانا، مولانا و حسام‌الدین چلبی، بیماری و مرگ مولانا، زهد و تصوف و فتوت در اسلام، مفاهیمی چون هستی و یگانگی و وجود و سلوک، شعر از دیدگاه مولانا و ویژگی‌های مولانا و آثارش را دربرمی‌گیرد.
فصل اول یا پیش‌گفتار به شرح زمانه و روزگار مولوی، مقالات سیدبرهان‌الدین محقق ترمذی، مقالات شمس تبریزی، آثار مولانا، آثار سلطان ولد و منابع مربوط به مولانا اختصاص دارد.


فصل دوم که «زندگی مولانا» نام دارد، با این پرسش شروع می‌شود که آیا بهاءالدین اولاد ابوبکر است؟ و سپس مهاجرت جلال‌الدین از بلخ به قونیه را بررسی می‌کند. فصل سوم شامل تحصیل و سلوک مولانا، مولانا و شمس تبریزی، شمس پیرو کدام طریقت بود، زندگی شمس در قونیه و عزیمت او به شام، دومین نزول شمس به قونیه، شهادت شمس، مسأله بدرالدین گهرتاش و خاندان شمس می‌شود.


فصل چهارم «دوران آرامش در حیات مولانا» نام دارد. فصل پنجم که «دوره کمال در حیات مولانا» نامیده شده، به مولانا و حسام‌الدین چلبی و تقریر مثنوی می‌پردازد. فصل ششم که وفات مولانا را دربرمی‌گیرد، همه چیز را درباره واپسین روزهای حیات و بیماری مولانا، تدفین و فرزندان او بازگفته است.


این کتاب در بخش دوم به مقوله تصوف و مقامات سلوک و مراتب یقین می‌پردازد و بخش سوم هم تحول در مولانا و ویژگیهای او را آورده و درباره روابط این شاعر و معاصرانش مطالبی مفصل نوشته است. بخش چهارم نیز به «شعر از دیدگاه مولانا» و آثار او پرداخته است.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مولانا جلال الدین ؛ زندگی و فلسفه و برگزیده ای از آثار

  • 0ریال

برچسب ها: مولانا جلال الدین محمد بلخی (مولوی), عبدالباقی گولپینارلی, توفیق سبحانی, عرفان اسلامی, تصوف, مولوی, کتاب مولانا جلال الدین ؛ زندگی و فلسفه و برگزیده ای از آثار