موشها و آدم ها

موشها و آدم ها

نویسنده: جان اشتاین بک
مترجم: داریوش شاهین
ناشر: ارسطو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 202
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1356

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

مصور

لنی و جورج بعد از گندی که توی آخرین محل کارشان در آوردند. از شهر فعلی که در آن زندگی و کار میکردند فرار میکنند و راهشان را سمت دهکده ای پیش میگیرند به امید کار در مزرعه ای دیگر که افرادی سفارش شان کرده بودند. دو مایل مانده به مزرعه نزدیکِ رودخانه، جورج انگار آخر داستان را میدانست!، به لنی میگوید اگر توی این مزرعه هم گندی زدی فرار کن بیا اینجا توی بوته ها پنهان شو تا من پیدایت کنم و بتوانیم از اینجا هم فرار کنیم.

لنی هم، با تمام حماقتش، و علاقه بیش از حدی که به نوازش موش ها و خرگوش ها و سگ ها و هر چیز نرمی که فکرش را بکنی، داشت، نقشه آن محل را دقیق بخاطر سپرد...

«ژرژ» و «لنی» دو کارگر روزمزد هستند که با یکدیگر سفر می کنند. لنی مردی بسیار تنومند و بزرگ ولی با عقلی ناقص و کودک مانند است که عاشق ناز کردن موشها، خرگوش ها و کلا چیزهای نرم و قشنگ است ولی چون عقلش نمی رسد آن ها را فشار می دهد و می کشد.ژرژ مراقب اوست و سعی می کند مانع از خرابکاری های او شود. آنها می خواهند پول هایشان را جمع کنند تا یک مزرعه برای خودشان بخرند.

موش در این رمان علاوه بر دلالت بر معنای رایج و ظاهری خود به طرز زیبا و هنرمندانه ای نیز معنای نمادین یافته است.موش در این جا نماد کارگران مفلوک وکم جرئتی است که همچون موش در چنگال اربابان خود اسیرند و به زندگی نکبت بار و فلاکت آمیزی که دارند عملا راضی هستند .این انسان ها حتی از داشتن آسایشگاهی با امکانات رفاهی ابتدایی محروم اند وبا وجد تلاش فراوانی که می کنند دست مزد اندکی می گیرند ;دست مزدی که صرفا برای گذران حال است و آینده ی آنها را تامین نمی کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

موشها و آدم ها

  • ناشر: ارسطو
  • کد کتاب: 47552 - 86/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: جان اشتاین بک, داریوش شاهین, داستان های امریکایی, داستان های کلاسیک