موسیقی شانس

موسیقی شانس

نویسنده: پل استر
مترجم: خجسته کیهان
ناشر: افق
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 304
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

 این رمان شباهت‌هایی به آثار ابزورد دارد و با نگاهی بسیار بدبینانه و سیاه، زندگی مدرن امریکایی را به نقد می‌کشد. موس تنها دو شخصیت دارد. یکی از این دو شخصیت یک قمار باز است که ماجرای رمان بر اساس زندگی او شکل می‌گیرد. استر تلاش دارد از این طریق اوج اختلاف طبقاتی در جامعه امریکا را به تصویر بکشد. او نشان می‌دهد که قدرت ثروت چگونه می‌تواند به انسان قدرت حکومت بر سرنوشت دیگران را اهدا کند.

جیم ناش و جک پازی که به گونه ای کاملا تصادفی با هم آشنا شده اند، به خانه ی مجلل دو میلیونر می روند و در یک بازی قمار شرکت می کنند و می بازند.از آن پس، پوچی سرنوشت، بازی را به ناامیدی می کشاند و ناش با پی بردن به شرارتی که در تار و پور زندگی اش تنیده شده، به خشم بی پایان خود پناه می برد....

پل استر در «موسیقی شانس» با بیان روایتی از پوچی سرنوشت شخصیت های داستان، واقعه‌ای عجیب را طوری به میدان می‌آورد که به گونه‌ای نامنتظره رویدادهایی تازه می‌آفریند.این نویسنده ی پست‌مدرن آمریکایی در «موسیقی شانس» با تردستی یک شعبده‌باز، ژانرها را در هم می‌آمیزد و با سرعت و مهارت یک بیلیارد باز می‌نویسد و واقعه‌ای عجیب را طوری به میدان می‌آورد که به گونه‌ای نامنتظره رویدادهایی تازه می‌آفریند و به شکلی جذاب برای مخاطب، بی معنایی زندگی غربی را به تصویر می‌کشد.

نویسنده در این کتاب داستان زندگی فردی به نام «جیم ناش» را نقل می‌کند که پس از جدایی همسرش در بزرگ کردن دختر دو ساله خود دچار مشکل می‌شود. ماجراهایی در زندگی ناش اتفاق می‌افتد و بازی سرنوشت او را به ناامیدی می‌کشاند. این شخصیت داستانی نوعی «شرارت» را در زندگی خود می‌یابد که بختش را به آتش کشیده و خشمی شعله‌ور را درون خود می‌یابد.برخی از منتقدان این کتاب را رمانی «ابزورد» دانسته‌اند که بی معنایی زندگی غربی را تصویر می‌کند. این نویسنده در اکثر آثار خود زندگی امریکایی و آنچه به زندگی نیویورکی موسوم است را به بوته نقد می‌کشد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

موسیقی شانس

  • ناشر: افق
  • کد کتاب: 94983 - 2/5
  • موجودی: در انبار
  • 300,000ریال
  • 270,000ریال

برچسب ها: پل استر, خجسته کیهان, داستان های آمریکایی, داستان های پلیسی