كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
موسیقی رمضان در ایران

موسیقی رمضان در ایران

نویسنده: هوشنگ جاوید
نت نگار: محمدرضا درویشی

ناشر: سوره مهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 208
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور 

موسیقی در این سرزمین، هیچ گاه بی آیین نبوده است آیین، در اینجا به معنی مراسم و مناسک ویژه ی اجرا، هم روح باطنی این موسیقی است و هم کالبد ظاهری آن، به تعبیر محمدرضا درویشی، آیین، تبدیل محتوایی اسطوره ای به عمل است، و گفته اند که اسطوره، صورتی نوعی است که زمان تاریخی و مکان جغرافیایی معینی ندارد. کیفیتی است همه- زمانی و همه- مکانی، (کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا). عید صیام و ضیافت الله ما نیز چنین است.

روزه داری نه مربوط به دوره تاریخی معینی در تاریخ اسلام است و نه مختص جماعتی خاص از مسلمانان، امری است واجب الاجرا در همه ی زمان و همه مکان، با دستورات دقیق شارع مقدس که حدود و ثغور آن را معین کرده است. اگرچه شهر رمضان المبارک را به عنوان نماد زمانی صیام شناخته اند اما روزه داری محدود به این ماه نیست و آورده اند که پیامبر گرامی اسلام (ص) بارها می شد که یک روز را روزه می داشت و روز دیگر را طعام تناول می فرمود و به همین ترتیب... اما در ایران که کوچکترین جز از اجزای زندگی مردم با نفایس و ظرایف هنر عجین شده و آمیخته بوده است.

شهر رمضان المبارک و عید روزه داران را نیز آئینی شکوهمند و مراسمی دلکش و جذاب پدید آمده، به نوعی که در هیچ اقلیم از جهان اسلامی نمی توان مراسمی به این زیبایی و رنگارنگی پیدا کرد. افسوس که در نیمه دوم قرن حاضر، مجبور به تماشای هدم و تخریب آخرین جلوه های این آیین های پرشکوه هستیم...

کتاب موسیقی رمضان در ایران» نوشته هوشنگ جاوید،‌ به بررسی و تحقیق در مورد نغمه‌هایی آشنا در خاطرات نه‌چندان دور ایرانیان می‌پردازد. آواها و نغمه‌های سحرخوانان، سال‌ها زینت‌بخش شب‌های رمضان بوده و این شب‌ها را تبدیل به یکی از خاطره‌انگیزترین شب‌های سال کرده است.

بخش‌بندی کتاب بسیار دقیق صورت‌گرفته و در هر بخش جزئیات مربوط به هر مراسم به دقت ذکر شده است. هوشنگ جاوید، در بخش اول این کتاب، ضمن بررسی آیین‌های مربوط به ماه رمضان، از قبیل پیش‌خوانی رمضان،‌ موسیقی رویت هلال، ‌آواها و نواهای بیداری و سحرخوانی،‌ به بررسی تک‌تک این آیین‌ها در نقاط مختلف ایران می‌پردازد. یکی از نکات قابل تقدیر در این بخش از کتاب،‌ سازشناسی موسیقی رمضان در ایران است.

هوشنگ جاوید با تکیه بر تخصص خود در حوزه موسیقی،‌ به بررسی سازهای کوبه‌ای، زخمه‌ای و بادی مورد استفاده سحرخوانان در شهرها و روستاهای مختلف ایران می‌پردازد. این امر باعث شده تا این کتاب مورد توجه اهالی موسیقی به‌خصوص دانشجویان و پژوهشگران موسیقی قرار گیرد. در بخش دیگری از کتاب، آوازهای ماه رمضان در شهرهای مختلف ذکر شده است. در این بخش همچنین تصاویری از نوازندگان، مداحان و سحرخوانان معروف هر شهر گنجانده شده است. از دیگر نکات قابل توجه در این کتاب، ذکر اشعار مورد استفاده سحرخوانان در مناطق مختلف ایران است. در ادامه، آیین نقاره‌زنی در ماه رمضان مورد بررسی قرار گرفته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

موسیقی رمضان در ایران

  • ناشر: سوره مهر
  • کد کتاب: 101682 - 18/2
  • موجودی: در انبار
  • 245,000ریال
  • 195,000ریال

برچسب ها: هوشنگ جاوید, محمدرضا درویشی, موسیقی آئینی, موسیقی آیینی, موسیقی در اسلام, تاریخ موسیقی, موسیقی ایرانی, کتاب موسیقی رمضان در ایران