منو
سبد خرید

اسلام و موسیقی بانضمام حرمت ربا و مصاحبه با تاگور

اسلام و موسیقی بانضمام حرمت ربا و مصاحبه با تاگور
موجود نمی باشد
اسلام و موسیقی بانضمام حرمت ربا و مصاحبه با تاگور
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 116288 - 113/4
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 22

اسلام و موسیقی

نویسنده: آیت الله محمدحسن شریعت سنگلجی
ناشر: دانش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 40
اندازه کتاب: رقعی لب برگشته - سال انتشار: 1355 - دوره چاپ: 3

کمیاب - کیفیت : درحد نو ؛ صفحه آخر بخش مصاحبه با تاگور موجود نیست

 

مروری بر کتاب

بانضمام حرمت ربا و مصاحبه با تاگور

«اسلام و موسیقی» شامل بیانات شفاهی مرحوم شریعت سنگلجی بود که در دارالتبلیغ اسلامی ایراد می‌شد. نگاه شریعت به موسیقی از منظر اسلام نیز یک نگاه عقلانی کارکردگرا است. شریعت برخلاف روشنفکران ضددین و همچنین بر خلاف طیف سنتی روحانیت، اسلام را مخالف و ضد موسیقی و به طور کل هنر نمی‌داند، بلکه در مواردی آن را خلاف شرع دانسته و سعی دارد برای این موارد دلایلی عقلانی بیاورد.

به باور شریعت مخالفت با موسیقی عقلانی نیست، چرا که نظام هستی و طبیعت بر نظمی موسیقایی استوار است. شاید بتوان گفت که شریعت در نوع نگاهش به موسیقی پیرو این بیت از عطار است که: «گردد از جان مرد موسیقی شناس / لحن موسیقی خلقت را سپاس».

به عبارتی شریعت آن نوع از موسیقی را مناسب می‌داند که اندیشه‌ای پشت آن باشد و انسان را به تفکر وا دارد. به عنوان مثال می‌توان گفت که در نظر شریعت و بسیاری از فقها موسیقی‌های کافه کاباره‌ای و یا آن نوع از موسیقی که امروز ما به موسیقی مبتذل لس آنجلسی می‌شناسیم، ایراد و اشکال دارد.

در انتهای این کتاب نیز گفت‌وگوی شریعت سنگلجی با رابیندرانات تاگور، اندیشمند، شاعر و نمایشنامه‌نویس مشهور هندی درج شده است.گفت‌وگوی شریعت و تاگور نیز در سال ۱۳۱۱ انجام شده بود. تاگور در این سال به دعوت رسمی دولت به ایران سفر کرد و قرار شد که با یکی از علمای ایران مباحثه و گفت‌وگو کند. مناظره با طرح این عقیده از تاگور شروع شد که همه ادیان یکسان هستند و همه سعی در راهنمایی انسان به سوی کمال دارند و راه انسان به سوی کمال با توجه به دین آبا و اجدادی خود و سبک اعتقادی‌اش مشخص می‌شود.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب