کتاب موسیقی در جهان اسلام فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب موسیقی انتشارات سینا

موسیقی در جهان اسلام

نویسنده: ای . شیلوا
مترجم : مهرداد وحدتی دانشمند

ناشر: حکمت سینا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 61
اندازه کتاب: خشتی لب برگشته - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور - رنگی

کتاب موسیقی در جهان اسلام بخشی است از کتاب World of Islam ویراسته برنارد لوییس که به وجوه گوناگون فرهنگ، تمدن و تاریخ جهان اسلامی پرداخته است. هر کدام از بخش های این کتاب را محققی متخصص در موضوع مربوطه نگاشته و تصاویری منحصر به فرد مباحث کتاب را مستند کرده اند که خود فی النفسه دارای ارزش هنری و تحقیقی فراوان هستند. 

کتاب فوق، سومین کتاب از مجموعه جهان اسلام است که نویسنده در آن ضمن مروری بر تاریخچه موسیقی در جهان اسلام به اختصار به انواع موسیقی و فنون نوازندگی و مباحث نظری تر همچون نسبت موسیقی و دین و آراء نظری و فلسفی در باب موسیقی پرداخته است....

در بغداد، خلفای عباسی چون هارون‌الرشید و مأمون از موسیقی حمایت می‌نمودند، در زمان متوکل و منتصر هم‌چنان موسیقی در دربار خلافت رونق داشت. در این دوره بسیاری از موسیقی‌دانان برجسته چون ابن‌طاهر خزائی، قریص جراحی، جحظه برمکی جذب دستگاه خلافت شدند.بسیاری از موسیقیدان‌های بغداد، ایرانی‌تبار بودند، از جمله سرخسی، زکریای رازی، رودکی و راتبه نیشابوری.در اسپانیای مسلمان، در دوران فرمان‌روایی امویان اندلس از موسیقی حمایت بسیاری به عمل آمد. مدارس بسیاری برای پرورش دختران آوازه‌خوان بنیاد نهاده شد؛ بسیاری از این دختران وارد دربار حکمرانان اموی اندلس می‌شدند؛ بزرگ‌ترین خنیاگر اندلس عباس بن نسائی بود همچنین زریاب نوازنده بربط و مخترع گیتار ایرانی‌تبار در این سرزمین می‌زیست.

نظام موسیقایی در اندلس همان نظام عربی رایج در شرق بود که بر گام‌های فیثاغورس مبتنی بود.ترکان سلجوقی، دوست‌داران موسیقی بودند. خنیاگر سنجر، کمال‌الزمان از نزدیکان دربار او بود. محمود غزنوی، فرخی سیستانی را در دربار خود داشت که چنگ نیکو می‌نواخت و به ستایشگری می‌پرداخت.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

موسیقی در جهان اسلام

  • ناشر: سینا
  • کد کتاب: 94985 - 108/7
  • موجودی: در انبار
  • 100,000ریال

برچسب ها: ای . شیلوا, مهرداد وحدتی دانشمند, موسیقی در اسلام, تاریخ موسیقی, موسیقی ایرانی, کتاب موسیقی در جهان اسلام