کتاب موسیقی در آیین های محلی کرمانشاهان فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات موسسه فرهنگی هنری سیب سرخ نیکان

موسیقی در آیین های محلی کرمانشاهان

نویسنده: روناک احمدی پور
ناشر: موسسه فرهنگی هنری سیب سرخ نیکان - ابرار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 119
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

این کتاب گزیده ای از تاریخ و فرهنگ موسیقی این ناحیه به همراه تعاریفی از آلات موسیقی و اشعار محلی کرمانشاه است.

یکی دیگر از مراسم معمول پیش از عید و بعد از عید پختن تخم مرغ و رنگ کردن آنها با جوهر قرمز و آبی و زرد و بنفش بود که پس از رنگ کردن، آنها را در سبد بزرگی ‌می‌گذاشتند و به سر گذر محل ‌می‌آوردند.
بچه‌های محل اطراف فروشنده گرد ‌می‌آمدند و به بازی تخم مرغ مشغول ‌می‌شدند. نام یکی از این بازی‌ها قطار بود. به این صورت که دو نفر رقیب هر کدام ده یا بیست تخم مرغ را به ردیف قطار در کناری ‌می‌چیدند و بعد هر کدام از ردیف‌های خودشان یک تخم مرغ را بر ‌می‌داشتند و سر و ته آنها را به هم ‌می‌زدند. در نتیجه هر تخم مرغ که شکسته ‌می‌شد بازنده و صاحب آخرین تخم مرغ سالم برنده ‌می‌شد و رقیب او بایستی پول تمام تخم مرغ‌ها را به فروشنده ‌می‌پرداخت.

مراسم قاشق‌زنی در شب چهارشنبه سوری در سایر بلاد مرسوم است و همچنین گوش ایستادن و شال انداختن که بیشتر در مناطق عشایری رواج دارد؛ به این صورت که از نور گیر سقف خانه‌ها شال‌هایی کیسه مانند را ‌می‌اندازند و طلب هدیه‌ای ‌می‌نمایند و تقاضاها در هر نقطه به شیوه‌ای خاص ادا ‌می‌شود. ار آن جمله در مناطق جاف جوانرود ‌می‌گویند:

هلاتی ملاتی، خدا کوریکت بداتی، پیمان بدر براتی یا بمان که خلاتی
ترجمه: ای بزرگ، ای توانا، خداوند فرزند پسری به شما بدهد. به ما هدیه‌ای بده و یا خلعتی عطا کن.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

موسیقی در آیین های محلی کرمانشاهان

  • 150,000ریال

برچسب ها: روناک احمدی پور, فولکلور, فرهنگ توده, موسیقی, تاریخ موسیقی, موسیقی ایرانی, موسیقی محلی, موسیقی سنتی, کرمانشاه, تاریخ کرمانشاه, کتاب موسیقی در آیین های محلی کرمانشاهان