دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

موسیقی دانان دیروز و امروز ؛ گالینگور ؛ دو جلدی

موسیقی دانان دیروز و امروز ؛ گالینگور ؛ دو جلدی
-17 %
موسیقی دانان دیروز و امروز ؛ گالینگور ؛ دو جلدی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 168037 - 68/1
  • وزن: 1.50kg
3,000,000 ریال
3,600,000 ریال

موسیقی دانان دیروز و امروز 

نویسنده: رومن رولان
مترجم: رضا رضایی
ناشر: کارنامه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 850
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ : 1

 

مروری بر کتاب 

کتاب موسیقی دانان دیروز و امروز، نوشته رومن رولان است، نویسنده ای که کتاب زندگی موسیقی دانان بسیاری را روایت کرده است. رومن رولان در این کتاب به زندگی نامه، کارهای چند آهنگساز پرداخته است. رومن رولان در این کتاب به زندگی ، آثار و معرفی هکتور برلیوز، ریچارد واگنر، کامی سن سان، ونسان دندی، ریچارد اشتراوس، هوگو ولف، دون لورنتسو پروتزی، معرفی موسیقی فرانسه و آلمان، کلود دبوسی و در پایان نیز نام نامه موسیقی دانان پرداخته است.

اما این کتاب ابتدا در سال ۱۹۰۸ منتشر شد( در دو جلد به نام موسیقی‌دانان دیروز و موسیقی امروز) . به قول رومن رولان: «این جستارها صرفاً برای اهل فن نوشته نشده‌اند، بلکه مخاطب آنها خواننده هوشمندی است که شاید اطلاعات فنی در زمینه موسیقی نداشته باشد اما به موسیقی علاقه دارد و از خواندن سرگذشت نوابغ هنر لذت می‌برد.»

رومن رولان این اثر را با «هکتور برلیدز» آغاز می‌کند و سپس به سراغ ریشارد واگنر می‌رود. رولان در ادامه به کامی‌سن ـ سانس، ونسان دندی، ریچارد استراوس، هوگوورلف، دون لورنتسو پروزی، موسیقی فرانسه و آلمان، کلود دبوسی می‌پردازد. همچنین بخشی از این اثر به نهضت موسیقایی پاریس از ۱۸۷۰ به بعد اختصاص دارد که در آن مولف به پاریس و موسیقی، نهادهای موسیقایی پیش از ۱۸۷۰، نهادهای جدید موسیقایی و وضع کنونی فرانسه می‌پردازد.

به راستی برای لذت بردن بیشتر از آثار موسیقی باید آهنگساران را بهتر شناخت و این امری است که صرفاً با دانستن نام آهنگساز امکان‌پذیر نیست. «خوب است با شیندن یک سنفونی بایک قطعه موسیقی مجلسی، پدیدآورنده اثر را نیز بشناسیم و برعکس پس از آشنایی با این یا آن آهنگساز آثارش را بشنویم. با این افزایش شناخت، جاذبه موسیقی گسترش می‌یابد.» این کتاب در آخر، یادداشت‌های رومن رولان را دربرمی‌گیرد که به نوعی مکمل متن اصلی اثر است. آخرین بخش کتاب پیوست‌های مترجم نام دارد که اصطلاحات و فهرست نامها را دربرمی‌گیرد. این بخش نیز می‌تواند اطلاعات بسیار مفیدی را به ویژه درباره اصطلاحات در اختیار خواننده قرار دهد.

هنر، رویای بشر است؛ رویاهای نو و آزادی و آرامش. این رویایی است که رشته‌اش پاره نمی‌شود و ترس از آینده در آن معنایی ندارد. ما از سر تشویش و غرور به خودمان می‌گوییم که دیگر به قله هنر رسیده‌ایم و در آستانه فرودیم. از آغاز جهان همواره چنین گفته‌اند. در هر قرن کسانی با حسرت گفته‌اند: همه حرف‌ها گفته شده، ما دیر رسیده‌ایم. بله ممکن است همه حرف‌ها را گفته باشند، اما همه حرف‌ها را بازهم می‌توان گفت.

هنر مانند زندگی بی‌انتهاست و هیچ‌چیز بهتر از موسیقی این حقیقت را‌ بر ما آشکار نمی‌کند، زیرا موسیقی چشمه لایزالی است که طی قرون و اعصار همواره جوشیده تا به اقیانوس تبدیل شده است. کتاب حاضر به همراه کتاب «موسیقی‌دانان امروز» در سال 1908 منتشر شده است. پژوهش در آثار آهنگ‌سازان و اپراسازان گذشته (پیش از رومن رولان) و بررسی زندگی آنها کتاب حاضر را شکل می‌دهد. کتاب یکی از منابع معتبر درباره تاریخ اپرای اروپاست و توسط «رومن رولان» (1866-1944م) ـ خالق رمان عظیم «ژان کریستوف» و «جان شیفته» ـ به نگارش درآمده است که در زمینه موسیقی، فعالیتی هم‌پایه فعالیت ادبی داشت.

فهرست 

برلیوز، واگنر، کامی سن-سانس، ونسان دندی، ریچارد اشتراوس، هوگو ولف، دون لورنتسو پروزی، ...
موسیقی فرانسه و آلمان
کلود دپوسی
نامنامه موسیقیدانان

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات