منو
سبد خرید

موزه معصومیت

موزه معصومیت
درحال حاضر موجود نمی باشد
موزه معصومیت
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 145975 - 74/3
  • وزن: 0.60kg
0 ریال

موزه معصومیت

نویسنده: اورهان پاموک
مترجم: مریم طباطبائیها
ناشر: پوینده
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 504
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

رمان «موزه معصومیت» که در محله های بالای شهر استانبول مثل نیشانتاشی، چوکورکوما، نقسیم، حربیه و بی اوغلی؛ محله هایی که نقشی کلیدی در زندگی خود پاموک داشت، می گذرد روایت کننده داستان یک مرد ثروتمند استانبول به نام کمال است که به عشق دختری از طبقه فرودست جامعه به نام فسون گرفتار می شود ...

رمان اورهان پاموک، موزه معصومیت، رمانی است که سنت‌ها و آداب و رسوم دست و پاگیر حاکم بر جامعه ترکیه در آن در قالب یک ماجرای عاشقانه به تصویر کشیده می‌شود. اورهان پاموک در این رمان می‌کوشد، حقیقت تابوهای اجتماعی و سنّتی و نقش آن‌ها را در زندگی 70 سال اخیر مردم ترکیه به نمایش گذارد. زندگی مردمی که بین فرهنگ غربی و ساختار یک جامعه سنّتی در حال پوست انداختن است.

اورهان پاموک در جواب این سوال که چرا از رمان نویسی به موزه داری کشیده شده گفت: در فاصله 7 تا 22 سالگی دوست داشتم نقاش شوم. در اعماق وجودم یک نقاش مرده وجود دارد؛ من به این نقاش اجازه دادم که کار خود را بکند و نتیجه اش این موزه شد... در دنیا نظیری برای این موزه یافت نمی شود و من همان‌طور که خواستم عمل کردم.

در دهه آخر قرن گذشته که می خواستم رمان را چاپ کنم در فکر ایجاد موزه نیز بودم اما از آنجا که انتشار رمان تا سال 2008 ممکن نشد طبیعتا افتتاح موزه نیز دچار تاخیر شد. با این کار می خواستم خانواده ای خیالی را با خانه و اشیایی که در آن وجود دارد به وجود آوردم تا بعد آن‌ها را به موزه بدل کنم و بعدتر رمانی از روی آن بنویسم.

تاریخ عمارت این موزه به سال 1897 برمی گردد و برای تبدیل آن به موزه از یک معمار موزه آلمانی و افراد متخصص دیگر مشاوره گرفته شده است. پاموک با ذکر این که هنوز هم در استانبول حتی یک پروژه «موزه استانبول» وجود ندارد می گوید کار من در واقع مثل برداشتن قاشقی آب از یک اقیانوس بود.

«موزه معصومیت» جزییات فراموش شده ای از استانبول سال های 1950 تا 2000 را در دل خود جای داده است؛ از بلیت های سینما گرفته تا قوطی کبریت ها، از شیشه های کوچک و بزرگ و رنگارنگ نوشیدنی ها گرفته تا مجسمه های ظریف و هزاران اشیای مختلف که در کنار فیلم ها و عکس های مرتبط با استانبول در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات