مورچگان

مورچگان

نویسنده: موریس مترلینگ
مترجم: ذبیح الله منصوری
ناشر: معرفت
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 160
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ:

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

رویکرد مورچگان برای مقابله با مواد سمی و زهرآلود; حقیقت جالب دیگری را درباره نظام اجتماعی و اصول زندگی جمعی این جانوران بر ملا می سازد و از این واقعیت مهم حکایت می کند که مورچگان برای حفظ و بقای موجودیت جمعی و تمامیت ارضی خود از راهبردهای گروهی پیچیده ای برای اجتناب از انهدام وتخریب وطن شان سود می جویند.

مطالعه رفتار مورچگان نشان می دهد مورچه ها با مزه کردن زهر و مواد سمی به حفظ و بقای جامعه خود کمک می کنند و در رویارویی با شرایط سختی همچون قحطی و کم غذایی با پیاده کردن نظام پیچیده نگهداری، جیره بندی و توزیع غذا و همچنین نظام عالی بهزیستی و مراقبت از افراد پیر و کودک، در حفظ و بقای بنیان های اجتماعی لانه شهر خود می کوشند.

نزدیک به 4 دهه می شود که از انتشار«دنیای مورچگان- » شاهکار موریس مترلینگ - می گذرد که برای نخستین بار شرح مشاهدات عجیب و هیجان برانگیز خود از درون دنیای زیرزمینی مورچگان و رازگشایی اسرار زندگی آنها را برای عموم مردم و علاقه مندان سراسر جهان آشکار ساخت.

این در حالی است که مطالعه درباره دنیای این موجودات درمیان پژوهشگران و دانشمندان کماکان ادامه دارد و هر بار پرده دیگری از رموز پیچیده رفتارهای جمعی مورچگان کنار می رود و اسرار ارتباط عالی و تکامل یافته میان دو سطح از یک جامعه یا به عبارتی ارتباط بین فرد و نظام در دنیای مورچگان آشکار می شود.

مترلینگ در آثار داستانی فلسفی خود، مسائل تازه ای را طرح کرد که انجمنهای مذهبی و اخلاقی جهان را بر ضد خود شوراند. وی با نبوغ خود، ذات اشیاء را مورد بررسی و جستجو قرار داد و همه چیز را با دقت عجیبی مشاهده کرد. اندیشه های او درباره «زنبور عسل»، «مورچگان» و «موریانه» برگرفته از مشاهدات اوست...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مورچگان

  • ناشر: معرفت
  • کد کتاب: 95379 - 85/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: موریس مترلینگ, ذبیح الله منصوری, داستان های فلسفی, داستان های بلژیکی, فلسفه زندگی, کتاب مورچگان