دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مورخ و تاریخ

مورخ و تاریخ

نویسنده: آرنولد جی توینبی
مترجم: حسن کامشاد
ناشر: خوارزمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 176
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

هر گونه مطالعۀ امور بشر ناگزیر گزینشی است. فرض کنید کسی همۀ روزنامه‌های یک روز جهان را در اختیار دارد، با تضمین این‌که مندرجات آنها کلمه به کلمه عین واقعیت است. با این همه روزنامه چه می‌تواند بکند؟ چگونه آنها را نظم و ترتیب بخشد؟ با فرض این‌که جمیع واقعیات را هم واجد اهمیتی یکسان پندارد، باز قادر نیست تاریخ یک روز واحد را بنویسد و کلیۀ داده‌های موجود را در آن بگنجاند.

باید انتخاب کند، و اگر همۀ داده‌ها را نیز به کار بَرد، باز ناچار است بعضی را پرجلوه سازد و از طول تفصیل بقیه بکاهد. و همین که دست به این عمل زد وارد جرگۀ ذهنیت شده است. منظورم حب و بغض‌هایی است که به کار می‌افتد، و برای خودِ نویسنده بسیار دشوار است که متوجه آنها شود. واقعیت تاریخی چیزی سخت و استوار مانند سنگ و آجر نیست که بتوان برداشت و مصرف کرد؛ واقعیت به مفهومی ساختۀ بشر است، نتیجۀ گزینش از میان مواد خام است. حتی یک آجر هم گزیده‌ای از گل و خاک است...

کتاب فوق شامل دوازده گفت و گو رادیویی است میان آرنولد توینبی و جراوربان که واسه ی برنامه رادیو اروپای آزاد می باشد. وقت به پیروزی رسیده و موفق یک ملت رهبران را سرمست و خوشحال می کند. و آنها را را به بزرگی و غرور ابتلا و از خلاقیت دور خواهد کرد و رفته رفته به از بین رفتن و در مرحله بعد به اضمحلال سوق می دهد. توسعه جوامع را چرخشی می داند.

او اعتقاد داشته است که هر ملتی به دنیا می آید و رشد خواهد کرد و پیر می شود و سرانجام از بین خواهد رفت. اینگونه تمدنی تا آن مدت که بشود جذابیت های فرهنگی خود را حفظ می کند و هم اکنون در صحنه قرار می گیرد. برخلاف واکنش های موفقیت آمیز اقل بودن کم بودن خلاق سبب می شود تمدن رو به رشد و بلوغ خود قدم بردارد و آفرینندگی را شروع کند. نتوانند به معارضه های قبل رو جواب دادن مناسب بدهند آن فرهنگ ها در همان مراحل نخستین عقیم و بی ثمر می شوند.

این رشد و موفقیت را دارد که دانایی و هوش در درون خود بپروراند تا هم چون سوزن بان مراقب حرکت قطار تمدن خود است. و راه های منحرف را درست کنند و نگذارند از صراط مستقیم انحراف پیدا کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات