منو
سبد خرید

مهره مار

مهره مار
درحال حاضر موجود نمی باشد
مهره مار
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 93624 - 114/7
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 40
0 ریال

مهره مار

نویسنده: م. ا. به آذین
ناشر: آگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 272
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1354 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

تاریخ انتشار این کتاب سال ۱۳۴۴ است و دومین کتابی است که به‌آذین به نوشتن آن اهتمام ورزیده‌‍‌ است. این کتاب شامل دوازده داستان است که هر کدام ویژگی‌های منحصربفردی دارند. بعضی از این داستان‌ها واقع‌گرایانه و برخی دیگر تمثیلی هستند و بعضی هم فضای رمزآلودی دارند.

داستان اصلی این کتاب تحت عنوان مهره‌مار درباره‌ی زنی است که با همسر خود اختلاف سنی بسیار دارد و صاحب فرزند نمی‌شود. زندگی زن بسیار غم‌انگیز و راکد ترسیم شده‌است. او در چاردیواری خانه‌اش محصور است و کاری به جز رُفت و روب و سرخاب سفیداب و انتظار کشیدن برای برگشتن مردِ بازاری‌اش به خانه ندارد. در این تنهایی کُشنده زن بناچار به ماری نزدیک و علاقه‌مند می‌شود.
...گلنار روی حره زیر آفتاب نشسته بود. بسته ی سرخاب و سفیداب را کنارش نهاده بود آینه ی مسی را که زنها در حمام از آنها به کار می بردند به دست گرفته بود... 

داستان مهره‌مار گرچه امروزه برای مخاطب سنگین به شمار می‌رود اما نگاه جامعه‌شناسانه ژرفی دارد. در این اثر نویسنده ذره‌بین خود را بر روی یک فرد کوچه بازاری می‌گذارد و بر یک سوژه‌ی عامیانه، داستانی اجتماعی و قابل تامل بنا می‌کند. نتایج نشان می دهد نویسنده در این اثر، تقابل سرمایه داری با مارکسیسم را، در دوره زمانی سال 1344 به بعد مورد توجه قرار داده و شکل و محتوای داستان را به پیامدهای حضور سرمایه داری در جامعه به شکل احساس بیگانگی، دلزدگی و تنش های طبقاتی ترسیم کرده است تا بدین وسیله سرمایه داری را به عنوان مهره مار، مانعی بر سر راه آگاهی طبقاتی در جامعه معرفی کند که همین امر حکایت از دیالکتیک ساختار زیباشناختی مهره مار با ساختار ذهنی آگاهی جمعی مورد نظر در اثر دارد که پیوند نزدیکی را با طبقه اجتماعی منتسب به نویسنده نمایان ساخته است.

فهرست 

وسوسه
مهره مار
معجزه
خانه
افسانه
رویا
سربسته
گره کور
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات