دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مهدی اخوان ثالث

مهدی اخوان ثالث

نویسنده: حافظ موسوی
ناشر: قصه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 116
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

دفتر هشتم از مجموعه چهره‌های قرن بیستمی ایران

مهدي اخوان ثالث ( م - اميد ) در سال 1307 هجري شمسي در مشهد قدم به عرصهء هستي نهاد. نام پدرش، علي و نام مادرش مريم بود. پدر ِ مهدي از مردم يزد بود كه در جواني به مشهد مهاجرت كرده و در اين شهر سكونت اختيار نموده و ازدواج كرده بود. وي به شغل داروهاي گياهي و سنتي مشغول بود.

اخوان به هنگام تولد با يك چشم واردِ اين جهان شد اما پس از مدتي چشمِ ديگر او به‌روي عالم و آدم باز شد، خود در اين باره مي گويد: « پدر من عطار - طبيب بود و مادر هم كارش خانه‌داري و بعدها هم دعاگويي و نماز و طاعت و زيارت امام رضا و از اين قبيل. بعد از مدتي با درمان‌هاي پدر و دعاهاي مادر ونذر و نيازهايش آن چشم ديگر را هم به دنيا گشودم. خدا به من رحم كرد و الا حالا دنيا را با يك چشم مي‌ديدم. اما حالا با دو چشم مي بينم....

اخوان بعد از نیما که در حقیقت رسالت نهضت شعر فارسی معاصر را در نو سرائی بر عهده داشت از جمله شاعرانیست که توانست هنر «نیما» را بی واسطه عمیقاً درک کند و در عین حال اصالت و ابتکار خود را حفظ نماید.زبان شعر امید بسیار غنی بلیغ وموثراست، احاطه وسیع او به میراث ادب فارسی، این مجال را برایش فراهم کرده است که اندیشه هایش را هر چه زیباتردر شعرش بگنجاند.

در زبان شعر امید، زبان شعر قدیم خراسان، مخصوصاً زبان استاد طوس فردوسی تجلی می کند و در کنار کلمات سنگین و گاه مهجور گذشته، ترکیبات و تعبیرات کاملاً تازه که خاص خود اوست زبان شعرش را برای بیان هر نوع اندیشه هموار می کند. در شعرهای نقلی و قصیده هایش به مناسبت و در موقع لزوم، از زبان محاوره استفاده می کند و در همه حال زبان شعرش بسیار صمیمی و در عین حال سخت فاخر و بلند است. زبان شعر اخوان «سمبلیک» است، اما روشنی اندیشه و دقت در انتخاب «سمبل ها» شعرش را توضیح می دهد!


فهرست 

1307 ; تولد در مشهد
1326 ; پایان تحصیلات دوره هنرستان مشهد در رشته آهنگری
1327 ;، شروع به کار معلمی در ورامین
1329 ;، ازدواج با دختر عمویش ایران
1330 ;، چاپ اول زمستان
1336 ;، شروع به کار رادیو
1338 ;، تولد توس پسر اول، چاپ اول آخر شاهنامه
1344 ;، چاپ اول از اوستا
1353 ;درگذشت لاله، دختر اول و بازگشت از آبادان به تهران و شروع به کار در تلویزیون ملی ایران
1356 ;، شروع به تدریس ادبیات دوره سامانی و ادبیات معاصر در دانشگاه‌های تهران، ملی و تربیت معلم
1358 ;، شروع به کار در سازمان انتشارات و آموزش انقلاب اسلامی (فرانکلین سابق)
1360 ;، آغاز دوران بازنشستگی بدون حقوق از کلیه مشاغل دولتی
1369 ;، سفر به خارج از کشور، درگذشت در بیمارستان مهر تهران 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات