کتاب مهاجرت بین الملل با تاکید بر مهاجرین افغان فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب جامعه شناسی ، تاریخ اجتماعی انتشارات مرسل

مهاجرت بین الملل با تاکید بر مهاجرین افغان

نویسنده: محسن شاطریان - محمود گنجی پور - امیر اشنویی
ناشر: مرسل
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 324
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 1 

مروری بر کتاب 

پدیده مهاجرت مردم افغانستان به کشورهای همسایه، به ویژه ایران، نیز یکی از اشکال مهاجرت بین‌المللی است که در دهه‌های اخیر روند صعودی داشته است و در طول سال‌های متمادی حدود 30 درصد از جمعیت افغانستان کشور خود را ترک گفته‌اند. سالیان دراز است که مهاجران خارجی به ویژه مهاجرین افغانی، در جای‌جای کشورمان سکونت دارند. هیچ استانی نیست که ساکنان آن با این مهاجران برخورد نداشته باشند و میان آن‌ها مراوداتی صورت نگیرد. بنابراین مسئله مهاجران خارجی مانند مسائل مهم دیگری که کشورمان با آن مواجه است از اهمیت خاصی برخوردار است که بایستی به این موضوع و مسائل آن نیز، موشکافانه و دقیق پرداخته شود.

کتاب مهاجرت بین‌الملل با تأکید بر مهاجرین افغان از پنج فصل به شرح ذیل تشکیل شده است: فصل اول شامل تعاریف و مفاهیم مهاجرت است که به بررسی تعاریف مهاجرت، انواع مهاجرت و تاریخچه مهاجرت بین‌الملل می‌پردازد؛ فصل دوم تحت عنوان دیدگاه‌ها و نظریات مهاجرت به بررسی دیدگاه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، سیستمی، روان‌شناسی اجتماعی، فرهنگی، اقتصاد سیاسی، کارکردگرایی و نظریات مرتبط با مهاجرت می‌پردازد؛ فصل سوم با عنوان عوامل و پیامدهای مهاجرت بین‌الملل عوامل تعیین‌کننده مهاجرت‌های بین‌الملل، علل مهاجرت به ایران و پیامدهای مهاجرت بین‌الملل مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد؛ فصل چهارم به بررسی ویژگی‌های جغرافیایی، اجتماعی کشور افغانستان شامل تقسیمات کشوری افغانستان، اقوام ساکن و آورگان افغانی و مسائل آن در ایران می‌پردازد؛ فصل پنجم به مطالعه موردی مهاجرین افغان ساکن ایران در سه شهر زاهدان، کاشان و آران و بیدگل به عنوان نمونه می‌پردازد. این بخش به بررسی روند ورود مهاجرین افغانی به نواحی مورد مطالعه، اثرات حضور مهاجرین شامل اثرات اقتصادی، اجتماعی، جمعیتی و امنیتی می‌پردازد.

در این کتاب سعی شده است با استفاده از منابع مختلف داخلی و خارجی، چارچوبی برای شناخت مهاجرت بین‌الملل با تأکید بر مهاجرین افغانی در ایران تنظیم شود.

بدون شک کتاب مذکور از اشکال خالی نیست و از استادان و صاحب‌نظران محترم تقاضا می‌شود نظریات ارزشمند خود را با نویسندگان در میان بگذارند تا در چاپ‌های بعدی مورد ملاحظه قرار گیرد. مؤلفان پیش‌تر از تمامی خوانندگان و منتقدان عزیز تشکر می‌کنند.

این کتاب می‌تواند منبعی مفید در مطالعات شهری برای دانشجویان جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری، علوم اجتماعی، جمعیت‌شناسی، شهرسازی و مدیریت شهری به شمار آید. همچنین امید است این کتاب مورد توجه اساتید، دانشجویان، مهندسان مشاور شهرسازی و کلیه مراکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهری  و منطقه‌ای و مسئولان مربوط قرار گیرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مهاجرت بین الملل با تاکید بر مهاجرین افغان

  • ناشر: مرسل
  • کد کتاب: 42120 - 48/6
  • موجودی: در انبار
  • 180,000ریال

برچسب ها: محسن شاطریان, محمود گنجی پور, امیر اشنویی, افغانستان, سیاست جهانی, روابط بین الملل