كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
مهابهارت ؛ بزرگترین منظومه کهنه موجود جهان به زبان سانسکریت ؛ چهار جلدی

مهابهارت

مترجم: میر غیاث الدین علی قزوینی - سیدمحمدرضا جلالی نائینی
ناشر: طهوری
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 2025
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 2

 

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

بزرگترین منظومه کهنه موجود جهان به زبان سانسکریت

مهابهارت (مهابهارات) شامل هیجده بخش اصلی است و تالیف آن را به ویاسا ؛ فرزانه هند نسبت می‌دهند .اما این حماسه در یک زمان و توسط یک شاعر سروده نشده, بلکه قریب صد شاعر آن را در طی چند قرن سروده‌اند .از این رو تاریخ تالیف آن را بعضی از 200ق.م تا 200م نوشته‌اند .این حماسه شامل جنگ‌های کوروها و پاندوها و فتوحات کریشنا و ارجونا است .منظومه عرفانی معروف 'بهگوست گیتا 'جزیی از این حماسه است . مترجم کتاب, با استناد به ترجمه‌های مختلف و همچنین نسخه‌های خطی چون :نسخه خطی کتابخانه موزه بریتانیا, موزه دهلی نو, کتابخانه جلالی نائینی و میکروفیلم تاراچند به تصحیح و نگارش اقدام کرده است.

کتاب مهابهارت را ز نقطه نظر کمیت و بزرگی حجم و نیز از این که گنجینه پرارج معارف و حکم و ادب هندو است، «مهابهارت» نامیده اند. بنا بر ماخذ تاریخ داستانی هندو . بهرت اولین فرمانروای کشور بهارت بوده است. موضوع این منظومه بزرگ کارزار میان دوشاخه از خانواده بهرت یکی کوروان و دو دیگر پاندوان است.

در باب اهمیت و اعتبار این کتاب در همین منظومه آمده است:

در زمان گذشته، خدایان، در یک کفه ترازو کتاب مهابهارت و در کفه دیگر چهار کتاب (veda) را قرار دادند و بسنجیدند و محتوای مهابهارت را از مجموع مندرجات چهار ودا سنگین تر و وزین تر یافتند. مهابهارت حاوی در حدود یکصد هزار بیت است. به راستی پیرامون وضع اجتماعی و مدهبی و اخلاقی نظم قدم اهل هند، به ندرت موضوعی را می توان یافت که در این کتاب نیامده باشد.هیچ یک از منظومه های موجود جهان از حیث کمیت همسنگ این منظومه نیست . مهابهارت بیش از دو برابر مجموع محتوای ایلیاد و ادیسه منسوب به همر شاعر باستانی یونان است . همچنین این کتاب از همتای هندی خود یعنی راماینه کلان تر است . ولی از حیث قدمت راماینه بر مهابهارت تقدم دارد. و نیز مهابهارت از لحاظ کنیت از شاهنامه حکیم ابولاقاسم فردوسی حجیم تر و بزرگ تر می باشد . اما فاقد نظم و ترتیبی است که اثر فردوسی واجد آن است .

مهابهارت تنها یک حماسه نیست بلگه گنجینه ادبی ملی و رزمی مهمی به شمار  می رود که حاوی آرا و عقاید معلمان مکتب های فلسفی سانکهیه و جوگ و بیدانت است . به علاوه آیینه تمام نمای اوضاع اجتماعی و عادات و سنت های هند قدیم است . اکثر ابیات مهابهارت به بحر انوشتب (anustubh)  سروده شده و بقیه ه اوزان دیگر فراهم آمده است . شیوه نگارش یا به عبارت دیگ رروش سرودن ابیات یا اشلوک ها متفاوت و مختلف است و روی هم رفته بالنسبه ساده و در عین حال توصیفی و تشریحی و فلسفی و موعظه ای است ولی چون مولفین و گوندگان مختلف آن را تصنیف کرده و سروده اند. قهرا با انشای یکنواخت همراه نیست. در میان ابیات مهابهارت به قطعات نثر هم بر میخوریم . مجموعا بیست قطعه نثر در این کتاب به چشم می خورد. به این توضیح: سه قطعه در فن اول . هفت قطعه در فن دوم . هفت قطعه در فن دوازدهم و سه قطعه در فن سیزدهم . این قطعات عموما از دل چاشنی گرفته و نثری زنده دارد. و جنبه روحی آنها بسیار قوی ا ست.

در این کتاب به کرات می نگریم که نظم مطالب به هم خورده و مطلبی خارج از موضوع بحث در میان آمده که با مطالب قبل و بعد آن ارتباط موضوعی ندارد. این امر خود نشانه آن است که گوندگان مختلفی در قرون متمادی در کار افزایش محتوای کتاب بدوه اند . اثر روحانیت براهمنی یا هندویی در همه هیجده فن یا هیجده کتاب مهابهارت دیده می شود. اما موضوع کتاب کاملا دنیای و مادی است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مهابهارت ؛ بزرگترین منظومه کهنه موجود جهان به زبان سانسکریت ؛ چهار جلدی

  • ناشر: طهوری
  • کد کتاب: 41539 - 12/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: میر غیاث الدین علی قزوینی, سیدمحمدرضا جلالی نائینی, عرفان هندی, داستان های عرفانی, هندوئیسم, گیتا