کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
من گورکن ها را صدا می زنم

من گورکن ها را صدا می زنم

نویسنده: پل الوار - لویی آراگون - آندره برتون
مترجم: احسان لامع
ناشر: نگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 152
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 2 


مروری بر کتاب 

کتاب ؛ شعرهایی از شاعران سورئالیست نظیر پل الوار، لویی آراگون، آندره برتون، روبر دسنوس، تریستان تزارا، فیلیپ سوپو و بنژامین پره را دربردارد. 

سوررئالیست‌ها برای انتقال بیان خود، شعر، داستان، نقاشی، موسیقی، تئاتر و  سینما را به خدمت خود درآورده بودند. آندره برتون، روبر دسنوس، پل الوار، لویی آراگون و فیلیپ سوپو با شعر و داستان، سالوادور دالی، ماکس ارنست، خوان میرو، ایو تانگی کیریکو، پیکاسو و آندره برسون با تابلوهای نقاشی خود، آلفره ژلری با نمایشنامه خود و لوئیس بونوئل اولین کارگردان سوررئالیستی با فیلم‌های سگ آندلسی و عصر طلائی اهداف راستین خود را بیان می‌نمودند.

آنها از هر هنر زمانی ساختند و چهره‌ی تازه‌ای از جهان را روشن کردند. شعر برّنده‌ترین و قوی‌ترین وسیله برای رسیدن به هدف غایت بود. برای سوررئالیست‌های شاعر، همه‌ی دنیا رنگ شعر به خود گرفته بود، سراسر زنده‌گی بهانه‌ای برای شعر بود. برای آندره برتون و پل الوار، شعر چنین تعریف می‌شد "کوششی برای بازنمایی یا باز گرداندن چیزها یا چیزی که زبان ملفوظ می‌خواهد در هر آنچه از ظاهر زنده‌گی یا طرح فرض دارد، از طریق، اشک‌ها، نوازش‌ها… با مغمون بیان کند… این چیز … از آن نوع انرژی است که پاسخ به این سوال را که " چیست" رد می‌کند شاعر راستین ذاتا انقلابی است، زیرا یک تنه می‌کوشد که به رغم هر گونه میل به امنیت، وجود خود را با نیروهای غیرعقلانی، که بنیاد طبیعت واقعی ماست درآمیزد و همسان کند.

شعر از بسیاری کلمات و صوری که رساننده آنند و همچنین از تنگنای مقتضیات اجتماعی متعالی‌تر است. عملا سرنوشت فکر را، با همه‌ی کثرت وجوه آن، تعیین می‌کند. در واقع، کارکرد فکر در مدار شعر می‌چرخد. و حال آنکه شعر در صیرورت خود به فکر تعالی می‌بخشد از آن فراتر می‌رود و سرانجام آن را انکار می‌کند. اصول اخلاق هنرمند سورئالیست بر آزادی و عشق بنیان گرفته است. او به کامل‌ترین آزادی انسان معتقد است و بر خود مسلم می‌داند که آنچه را قانون و بیدادگری نتوانسته است به ارمغان بیاورد، عشق و برادری با خود به ارمغان خواهد آورد. پیداست، مسئله‌ی سوررئالیسم از سایر سبک‌ها جداست و علاوه بر ابعاد زیبایی‌شناسی، این سبک دیدگاهی تازه در برخورد با جهان سیاست، اخلاق و نیز به‌طور کلی نحوه اندیشیدن دارد. الگوی قدیمی و کنونی زنده‌گی را رد می‌کند و می‌کوشد تا علم، فلسفه، تکنولوژی و هنر را به یاری عشق پیوند دهد و الگوی جدیدی برای زنده‌گی بیافریند. در این معنی سورئالیسم ره‌آورد بداعت پی‌درپی است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

من گورکن ها را صدا می زنم

  • ناشر: نگاه
  • کد کتاب: 69867 - 33/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: پل الوار, لویی آراگون, آندره برتون, روبر دسنوس, تریستان تزارا, فیلیپ سوپو, بنژامین پره, احسان لامع, شعر امریکایی, شعر فرانسوی, شعر انگلیسی, سوررئالیست‌, شعر سوررئالیستی, کتاب من گورکن ها را صدا می زنم