من عزتم ، بچه سنگلج ؛ شناخت نامه عزت الله انتظامی

من عزتم ، بچه سنگلج ؛ شناخت نامه عزت الله انتظامی

نویسنده: غزاله سلطانی
ناشر: سخن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 240
اندازه کتاب: رحلی گالینگور ؛ با قاب - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

این کتاب به کوشش غزاله سلطانی و با مشاوره ادبی – هنری حمیدرضا شعیری توسط نشر سخن منتشر شده و مهنوش مشیری طراحی گرافیک این کتاب را عهده‌دار است.

در مقدمه این کتاب یادداشتی از ژان کلود کاری‌یر، فیلم‌نامه‌نویس و بازیگر فرانسوی، با عنوان "عزت انتظامی: یک شمایل" به چشم می‌خورد که آورده است: هیچ دستوری برای ستاره شدن و ستاره ماندن وجود ندارد. باید دارای یک نگاه، یک حضور، جذابیتی آنی و چهره‌ای آشنا، حتا پیش از نخستین دیدار، بود.

باید دارای یک دم، یک حس و تمام ویژگی‌هایی که لغت "روح'' رامعنی می‌کند، بود. باید دارای "روح'' بود، همین. هر بازیگر مهمی، چه بخواهد چه نخواهد، آینه‌ای است که ملتی خود را در آن می‌نگرد و شناسایی می‌کند، اما آینه‌ای ماندگار، این آینه‌ها، بر خلاف آینه‌های عادی جاودان هستند، حتا زمانی که ما دیگر در آن‌ها نمی‌نگریم.

... همه چیز از مهرماه ۸۶ شروع شد. روزهایی زرد و نارنجی که برای فیلم «... و آسمان آبی» در خانه قیطریه به سراغ گنجه‌های کتابخانه او رفتم. آن‌جا بسیار چیزها یافتم. این من بودم که تک تک آن‌ها را کشف می‌کردم، می‌بوییدم و پرتاب می‌شدم به روزگارانی رنگی، دور و رمزآلود. روزهای اکران فیلم اما جای کتاب را خالی دیدم و تلاش کردم اتفاقی که باید و لازم است رقم بخورد.

یادگارهایی از عزت انتظامی برای تماشاگرانش که قدرش را می‌دانند و با چشم‌ها و خنده‌هایش زندگی‌ها کرده‌اند. دوستان همراه و من، برآن بودیم کتابی آلبوم - خاطره تهیه کنیم که خواننده با داشتن، ورق زدن، خواندن و لمس کردنش همان احساس کشفی را داشته باشد که ما در روزهای نخستین داشتیم. ما با مردی هزارساله همسفرِ تاریخ، فرهنگ و هنر این مرز و بوم بودیم و لذت این همراهی تکرارنشدنی را با شما تقسیم کردیم.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

من عزتم ، بچه سنگلج ؛ شناخت نامه عزت الله انتظامی

  • ناشر: سخن
  • کد کتاب: 27947
  • موجودی: در انبار
  • 3,500,000ریال
  • 3,150,000ریال

برچسب ها: عزت الله انتظامی, غزاله سلطانی, بازیگران سینما, سینمای ایران, هنرپیشه, هنرپیشگی, کتاب من عزتم ، بچه سنگلج ؛ شناخت نامه عزت الله انتظامی