منو
سبد خرید

منظومه پرورشی

منظومه پرورشی
درحال حاضر موجود نمی باشد
منظومه پرورشی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 128110 - 114/3
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 85
0 ریال

منظومه پرورشی

نویسنده: آ. ماکارنکو
مترجم: شهره محمدی
ناشر: آلفا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 478
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1360- دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو
 

مروری بر کتاب 

منظومه پرورشی (داستان های پداگوژیکی) روایتی جذاب از تلاش های مدیریست که باور دارد می‌توان در زیر تابش آفتاب همکاری و کاری جمعی به تربیت صحیح انسان ها دست یافت . تربیت کودکان یکی از عرصه های بسیار مهم حیات اجتماعی کشور مارا تشکیل می دهد . کودکان ، هم میهنان آینده کشور و همشهریان فردای جهان ما هستند . تاریخ آینده به دست توانای آنها ساخته می شو.

این کتاب اگرچه معمولاً به‌عنوان یك رمان معرفی شده و در ترجمه‌هایی كه از آن به زبان‌های مختلف صورت گرفته به این عنوان شناخته می‌شود؛ اما تنها نثری دراماتیك و قالبی داستانی دارد و در حقیقت روزنوشت‌های ماكارنكو از این تجربه واقعی و اصیل است.

اگر از ماكارنكو به‌عنوان یكی از چهره‌های سرشناس و برجسته جهان در زمینه آموزش و پرورش -مثل خانم ماریا مونته سوری- یاد می‌شود بیش از همه به دلیل این تجربه و الگویی است كه به‌عنوان یك رویكرد جدید و قابل‌توصیه عرضه كرد. هرچند ماكارنكو کتاب‌های دیگری هم دارد كه مانند «گفتارهایی درباره تربیت فرزندان» به فارسی هم ترجمه شده است، ولی از این كتاب به‌عنوان كانون اساسی نظام تربیتی او یاد می‌شود. یادداشت‌های او كه ابتدا در سه دفتر جداگانه منتشر شده بود در سال ١٩٣٧ در یك اثر یكپارچه به چاپ رسید و به‌سرعت در كشورهای دیگر ترجمه شد و بعدها بر اساس آن فیلمی سینمایی هم ساختند....

چه کسی می توانست با این درجه به طرزی غیرقابل شناختن صدها کودک را که زندگی با چنین وضعی قساوت بار وتحقیرآمیز مچاله شان کرده بود تغییر دهد ؟ آنتون سمیونویچ ماکارنکو بدون تردید آموزگاری پراستعداد است . پروفسور سمیونویچ ماکارنکو مشهورترین چهرهء روسی در حوزهء تعلیم و تربیت و یکی از دانشمندان‌ و صاحب نظران مطرح جهان معاصر در این زمینه است.او که به عنوان‌ نظریه‌پرداز تربیتی شوروی‌ کمونیستی مطرح بود،در سال‌ 1888 متولد شد و در طول عمر پربار خود آثار متعدد و قابل توجهی‌ از خود بر جای گذاشت.ماکارنکو در سال 1939 چشم از جهان فرو بست.

بزرگ‌ترین ویژگی شخصیتی ماکارنکو، حضور میدانی و عملی او در حوزهء تعلیم و تربیت و دور شدن از فضای خاص آکادمیک‌ و نظری است.او در کتاب‌های گوناگونی‌ مانند«راه زندگی»،«آموزش زندگی»،و «کتابی برای پدران و مادران»با همین دیدگاه‌ به مصادیق کاملا عینی در فرایند تربیتی و آموزشی خاصی که منجر به تحولات‌ قابل توجهی در افراد تحت آموزش او شد، اشاره می‌کند. 

این کتاب مشهورترین اثر مارکارنکو و شاید خواندنی‌ترین آن‌ها است. او خود درباره این اثر به ماکسیم گورکی گفته‌ است:«داستان پدا گوژیکی گرامی‌ترین کار و اثر من است.»این کتاب که به تجربه‌های‌ عملی او در ادارهء یک کانون اصلاح و تربیت‌ اختصاص دارد،نخستین‌بار در سال 1973 با کمی تلخیص توسط بنگاه نشریات‌ پروگرس در دو جلد منتشر شد.

...بعدها معلوم شد که دفاع از این جوانه‌های اولیه جریانی چنان دشوار و بینهایت طولانی و مشقت‌بار است که اگر من از اول می‌دانستم شاید می‌ترسیدیم و از مبارزه رو برمی‌گرداندم. حسن مطلب در این بود که من همیشه خود را در آستانه پیروزی می‌دیدم، برای داشتن چنین روحیه‌ای انسان باید خوش‌بینی اطلاح‌ناپذیر باشد.  قاعده بسیار مهم، قدغن بودن هرگونه امتیازی برای فرمانده بود. فرمانده هرگز چیزی اضافی دریافت نمی‌کرد و هیچ‌گاه از کار معاف نمی‌شد. 

نمی‌دانم چرا در ادبیات ما و در میان روشن‌فکران ما سیمای اطفال بی‌سرپرست به صورت یک قهرمان درآمده است. بی‌سرپرست قبل از هر چیز گویا فیلسوفست و ضمنا بسیار تیزهوش و آنارشیست و مخرب و دشمن تمام اسلوب‌های اخلاقیست… و یک استراتژی کامل برای فعالیت دزدی و نظم مقررات داخلی دارند… سیمای بی‌سرپرست که بدون اینها هم زیب و زینت داشت بعدها بیشتر از اینها به وسیله آثار زاهدمنشانه‌ی تنگ‌نظران (روسی و خارجی) به زیب و زیور آراسته شد. تمام بی‌سرپرست‌ها دزدند، می‌خوارند، فاسقند، کوکائینیدند، سفیلیتیک هستند… اما در واقع در زندگی چنین چیزهایی وجود نداشت....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات