کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
منظومه نقش بدیع

منظومه نقش بدیع

شاعر: غزال ‌مشهدی
به‌اهتمام : حسین قربان پورآرانی , مصطفی موسوی‌
ناشر: نشر زبان و فرهنگ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 208
اندازه کتاب: رقعی - سال چاپ : 1381 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

منظومه "نقش بدیع "سروده غزالی مشهدی یا طوسی، در کتاب براساس یازده نسخه خطی تصحیح شده که نسخه "کتابخانه کاخ ـ موزه گلستان "ـ با تاریخ کتابت 1020ه‌ ـ نسخه اساس متن است .این مثنوی در بحر سریع مسدس مطوی مکشوف به تقلید از نظامی گنجوی و امیر خسروی دهلوی سروده شده است .

چون این مثنوی را شاعر به تقلید از مخزن‌الاسرار نظامی سروده است و تقریبا" در بسیاری از مضامین به آن کتاب شباهت می‌یابد، لزوم شرح و توضیح بعضی از ابیات مشکل امری حتمی و مسلم بود. ابیاتی که تنها پس از مدتها صرف وقت و مطالعه کتب متعدد می‌توان گره آن را گشود این گونه ابیات کم هم نبودند به نحوی که تعلیقات مثنوی با همه اختصاری که در توضیحات مرعی داشته‌ایم بیش از دو برابر اصل متن شده است .

شرح احوال و آثار شاعر را هم بطور کامل در مقدمه آوردیم به گونه‌ای که هم از نظریات دانشمندان ایرانی استفاده شده است و هم از رساله‌ای به زبان اردو در باره زندگی و آثار این شاعر، سود برده‌ایم . در پایان نیز کشف الابیات کاملی براساس قسمتی از مصراع اول ارائه دادیم که می‌تواند برای پژوهندگان بسیار مفید باشد. فهرستهای گوناگونی و از آن جمله فهرست واژه‌ها، اعلام، آیات ، احادیث و کنایات نیز برای این کتاب تنظیم کرده‌ایم، باشد که پژوهندگان را به کار آید.

برای تهیه این مقدمه و حواشی رساله از بیش از صد کتاب بهره جسته‌ایم که فهرست کامل و دقیق آنها در کتابنامه آمده است . در امر نگارش و تایپ رساله تا سر حد امکان سعی شده است اصول واحدی در مورد پاراگراف بندی، علائم سجاوندی و صفحه آرایی مراعات شود. شاید نخستین رساله‌ای باشد که آیات و احادیث آن با کامپیوتر تایپ و مشکول شده باشد. در این رساله سعی شده است تمام کارهایی که در مورد تصحیح و شرح این مثنوی لازم بوده است ، انجام گیرداین مثنوی شامل 942بیت است که به این ابیات آغاز می‌شود :

بسم الله الرحمن الرحیم
نقش بدیع است ز کلک قدیم
عقل چه داند که کلام خدا
چون نشد اول ز الف ابتدا

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

منظومه نقش بدیع

  • 0ریال

برچسب ها: غزال ‌مشهدی, حسین قربان پورآرانی, مصطفی موسوی‌, شعر فارسی, تاریخ ادبیات ایران, ادبیات ایران, کتاب منظومه نقش بدیع