منو
سبد خرید

منطق فرهنگی سرمایه داری متاخر

منطق فرهنگی سرمایه داری متاخر
درحال حاضر موجود نمی باشد
منطق فرهنگی سرمایه داری متاخر
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 90752
  • وزن: 0.20kg
  • SKU: 48849
  • UPC: 13
0 ریال

منطق فرهنگی سرمایه داری متاخر

نویسنده: فردریک جیمسون
مترجم: مجید محمدی - فرهنگ رجایی - فاطمه گیوه چیان
ناشر: هرمس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 200
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 5


مروری بر کتاب

مقالاتی درباره پست مدرنیسم

فردریک جیمسون در مقاله‌ای با عنوان «پسامدرنیسم یا منطق فرهنگی سرمایه‌داری متأخر» ، استدلال می‌کند که فرهنگی پسامدرنیستی منطقاً مرحله‌ای ضروری در سیر سرمایه‌داری محسوب می‌شود. او دیدگاه دانیل بل در باب پایان ایدئولوژی را رد می‌کند، او نمی‌پذیرد که نبردهای طبقاتی پایان یافته است .

 جیمسون با اقتباس اندیشه‌های ارنست مندل (اقتصاددان مارکسیست) ، سه دوره را در سیر سرمایه‌داری از هم متمایز می‌کند:

۱.  سرمایه‌داری بازاری: شاخص آن رشد سرمایه‌داری صنعتی در بازارهای ملی گسترده است (این دوره از حدود سال ۱۷۰۰ تا ۱۸۵۰ میلادی تداوم داشته است) .

۲.  سرمایه‌داری انحصاری: در عصر امپریالیسم، دولت ملت‌های اروپایی بازارهای بین‌المللی ایجاد کردند که از طریق آن مواد اولیه و کار ارزان را از نواحی استعماری چپاول می‌کردند (این دوره از نظر مندل تا ۱۹۴۵ و از نظر جیمسون تا دهه‌ی ۱۹۶۰ ادامه داشت) .

۳.  سرمایه‌داری شرکتی: فاز متأخر سرمایه‌داری که پس از انقضای دوره گذشته آغاز شد، دوره‌ی شرکت‌های چند ملیتی و بازارهای جهانی است. در دیدگاه جیمسون طی این دوره‌ی متأخر سرمایه‌داری این خود فرهنگ است که «کالایی می‌شود» و مصرف می‌گردد. 

در حالی که یک نظریه‌ی اجتماعی مارکسیستی در گذشته، صورت‌های فرهنگی را بخشی از مجموعه‌ی ایدئولوژی، و آئینه‌ای کژتاب برای حفظ روابط اقتصادی در جامعه می‌نگرد، جیمسون تولید، مبادله، فروش، توزیع و مصرف صورت‌های فرهنگی (که توسط رادیو، تلویزیون و سایر رسانه‌های توده‌ای که امروزه، می‌توان از جنبش‌ها نیز به عنوان رسانه‌های فراگیر و، بلکه فراگیرترین رسانه‌ها نام برد، انجام می‌شود ، نقطه‌ی کانونی فعالیت اقتصادی قلمداد می‌کند. از نظر او تصاویر، سبک‌ها و مدها روبناهای امر اقتصادی و توجیهی برای نظام اقتصادی حاکم نیستند، بلکه خود آن‌ها محصولات اصلی نظام تولیدی و بازاری سرمایه‌داری شده‌اند. علاوه بر این، استثماری که در صنعت اطلاعات و انفورماتیک رخ می‌دهد، چنان است که مبادله‌ی اطلاعات را از یک مبادله‌ی ساده‌ی بازاری متمایز می‌کند و آن را به اساسی‌ترین و مهم‌ترین مبادله‌ها در نظام سرمایه‌داری بدل می‌کند. این تلقی جیمسون نوعی استقلال به عامل فرهنگی در قبال امر اقتصادی می‌بخشد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات