سایه سیمرغ ؛  داستان های منطق الطیر فریدالدین عطار نیشابوری

سایه سیمرغ

نویسنده: فریدالدین عطار نیشابوری - احمد اقتداری
ناشر: قطره
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 490
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

 داستان های منطق الطیر فریدالدین عطار نیشابوری

در کتاب داستان‌های منطق الطیر، ابتدا با متن اصلی در قالب شعر سپس روایت ساده آن به نثر بازگو می‌شود .بخش نخست کتاب با نام "آوای عشق و حکمت "شرح داستان مرغان و حرکت به سوی "قاف "و دیدار با سیمرغ است .در بخش دوم، داستان شیخ صنعان و عشق دختر ترسا درج گردیده است . بخش سوم نیز با عنوان "سودای عشق و حکمت "مشتمل بر داستان‌های فرعی منطق الطیر است که در انتها نیز مراحل هفت گانه سلوک (طلب، عشق، معرفت، استغنا، توحید، و فقر و فنا) در قالب داستان پرندگان و داستان‌های دیگر توصیف شده است .

عطار دراین کتاب داستان هدهدی را شرح می دهد که راهنمای مرغان جویای سیمرغ می شود و در پیشاپیش آنان به پرواز می آید تا سرانجام از آن جمع کثیر سی مرغ را به سرزمین سیمرغ می رساند .این کتاب چکیده افکار صوفیان است درباره وادیهای طریقت و چگونگی حقیقت و کیفیت حرکت سالک از مبدا طلب تا مقصد فنا .منطِقُ‌الطِیر یا مقامات‌الطیور منظومه‌ای‌ست از عطار نیشابوری که به زبان فارسی و در قالب مثنوی در بحر رمل مسدس مقصور(محذوف) سروده شده‌است. کار سرودن این مثنوی در قرن ششم هجری قمری (۱۱۷۷ میلادی) پایان یافته‌است.

ابیات این مثنوی را بین ۴۳۰۰ تا ۴۶۰۰ بیت دانسته اند، از مثنوی‌های تمثیلی عرفان اسلامی به شمار می‌آید. مراحل و منازل در راه پوییدن و جُستن عرفان یعنی شناختن رازهای هستی در منطق‌الطیر عطار هفت منزل است. او این هفت منزل را هفت وادی یا هفت شهر عشق می‌نامد.

کتاب؛ از مثنوی‌های تمثیلی عرفان اسلامی به شمار می‌آید. مراحل و منازل در راه پوییدن و جُستن عرفان یعنی شناختن رازهای هستی در منطق‌الطیر عطار هفت منزل است. او این هفت منزل را هفت وادی یا هفت شهر عشق می‌نامد . هفت وادی به ترتیب چنین است: طلب، عشق، معرفت، استغنا، توحید، حیرت، و فقر که سرانجام به فنا می‌انجامد. در داستان منطق‌الطیر، گروهی از مرغان برای جستن و یافتن پادشاهشان سیمرغ، سفری را آغاز می‌کنند.

در هر مرحله، گروهی از مرغان از راه باز می‌مانند و به بهانه‌هایی پا پس می‌کشند تا این که پس از عبور از هفت مرحله، از گروه انبوهی از پرندگان تنها «سی مرغ» باقی می‌مانند و با نگریستن در آینه حق در می‌یابند که سیمرغ در وجود خود آن‌هاست. در نهایت با این خودشناسی مرغان جذب جذبه خداوند می‌شوند و حقیقت را در وجود خویش می‌یابند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سایه سیمرغ ؛ داستان های منطق الطیر فریدالدین عطار نیشابوری

  • ناشر: قطره
  • کد کتاب: 97130 - 201/1
  • موجودی: در انبار
  • 300,000ریال
  • 250,000ریال

برچسب ها: فریدالدین عطار نیشابوری, احمد اقتداری, شعر فارسی, شعر عرفانی, ادبیات تصوف, ادبیات عرفانی, عطار, عرفان اسلامی, اشعار عرفانی, تصوف, کتاب سایه سیمرغ ؛ داستان های منطق الطیر فریدالدین عطار نیشابوری