كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
منشور کوروش هخامنشی

منشور کوروش هخامنشی

نویسنده: رضا مرادی غیاث آبادی
ناشر: پژوهنده
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 38
اندازه کتاب: رحلی - سال انتشار: 1379 - دوره چاپ: 2

کیفیت: نو ؛ مهر دارد

 

مروری بر کتاب

نخستین بیانیه جهانی حقوق بشر - مصور - گلاسه

درسال 1258 خورشیدی (1879. م) بدنبال کاوش های گروه انگلیسی در شهر باستانی بابل در میاندورود (بین النهرین) استوانه ای از گل پخته بدست باستان شناسی کلدانی بنام (هرمز رسام) پیدا شد که امروزه در موزه بریتانیا نگهداری می شود.

بررسی های نخستین نشان میداد که گرداگرد این استوانه گلین را نوشته هایی به خط و زبان بابلی نو در برگرفته است که گمان می رفت نبشته ای از فرمانروایان آشور و بابل باشد، اما بررسی های بیشتری که پس از گرته برداری و آوانویسی و ترجمه آن شد، نشان داد که این نبشته در سال 538 پ.م به هنگام تسخیر شهر بابل و به فرمان کوروش بزرگ هخامنشی (550 - 530 پ.م) نویسانده شده است.

از زمان نگارش این فرمان تا به امروز 2536 سال می گذرد. ترجمه و انتشار فرمان کوروش بزرگ (کوروش دوم) پرده از نادانسته های بسیاری برداشت و بزودی بعنوان «نخستین منشور جهانی حقوق بشر» شهرتی عالمگیر یافت و نمایندگان و حقوق دانان کشورهای گوناگون جهان در سال 1348 با گردهمایی در کنار آرامگاه کوروش در پاسارگاد، از او بنام نخستین بنیادگذار حقوق بشر جهان یاد کردند و او را ستودند؛ حقوقی که انسان امروزه پس از دوهزار و پانصد سال در اندیشه ایجاد و فراهم سازی آن افتاده است و آرزوی گسترش آن را در سر می پروراند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

منشور کوروش هخامنشی

  • ناشر: پژوهنده
  • کد کتاب: 116209- 44/0
  • موجودی: در انبار
  • 300,000ریال

برچسب ها: رضا مرادی غیاث آبادی, کوروش کبیر, تاریخ هخامنشیان, کوروش, تاریخ تمدن ایران, کتاب منشور کوروش هخامنشی