منو
سبد خرید

منشور کوروش هخامنشی به ضمیمه نقشه باستانی ایران

منشور کوروش هخامنشی به ضمیمه نقشه باستانی ایران
-11 %
منشور کوروش هخامنشی به ضمیمه نقشه باستانی ایران
  • موجودی: موجود
  • مدل: 126471 - 206/0
  • وزن: 0.50kg
400,000 ریال
450,000 ریال

منشور کوروش هخامنشی

نویسنده: رضا مرادی غیاث آبادی
ناشر: نوید شیراز
زبان کتاب: فارسی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی
تعداد صفحه: 40
اندازه کتاب: رحلی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

نخستین بیانیه جهانی حقوق بشر - چهار زبانه مصور - گلاسه

«منشور کورش هخامنشی» کهن ترین بیانیه حقوق بشرِ شناخته شده جهان و سند سربلندی ایرانیان از همزیستی آشتی جویانه و گرامیداشت باورها و اندیشه های همه مردمان تابعه در هنگامه بنیادگذاری نخستین امپراطوری جهان است.دنیای باستان همواره از آتش جنگ ها و یورش های بی پایان در رنج بوده است و کشورهای آشتی جو نیز ناچار بوده اند تا برای رهایی مردمان خود از تاخت و تاز های همیشگی همسایگان ناآرام، به رویارویی و چیرگی بر آنان بپردازند.

اما مهم این است که پیروزمندان میدان نبرد و چیره شدگان بر شهرها، چگونه با سپاه شکسته و مردم فرودست رفتار می کرده اند؟ تاریخنامه های بشری بازگوکننده رفتار نیک کورش بزرگ، پادشاه نیرومندترین کشور آنروز جهان، و کنش های ستیزنده دیگر فرمانروایان گیتی بوده است. 

استوانهٔ کوروش یا منشورِ کوروش لوحی از گِلِ پخته است که در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمانِ کوروش بزرگ هخامنشی نگاشته شده‌است. به‌تازگی بخش‌هایی از نسخهٔ دیگری از متنِ استوانه بر روی دو قطعه لوحِ گِلی در مجموعهٔ بابِلیِ موزهٔ بریتانیا شناخته شده است که بازماندهٔ نسخهٔ بایگانی شدهٔ همین استوانه است. نیمهٔ نخست این لوح از زبان رویدادنگارانِ بابلی و نیمهٔ پایانیِ آن، سخنان و دستورهای کورش به‌زبان و خط میخی اکدی (بابلی نو) نوشته شده‌است.

این استوانه در سال ۱۲۵۸ خورشیدی/ ۱۸۷۹ میلادی در نیایشگاه اِسَگیله (معبد مردوک، خدای بزرگ بابلی) در شهرِ بابِلِ باستانی پیدا شده و در موزه بریتانیا در شهر لندن نگهداری می‌شود. نامِ دبیر و نگارنده‌ای که از متنِ استوانهٔ کوروش نسخه برداری کرده قیشتی مردوک بوده ولی نامِ دبیری که متنِ اصلی را نوشته، مشخص نیست.

فهرست

مشهورترین بخش منشور کورش
متن کامل منشور کورش
ترجمه به انگلیسی
ترجمه به فرانسه
ترجمه به آلمانی
کتابشناسی

نگاره ها

استوانه منشور کورش
آرامگاه کورش
مردان هخامنشی
مرد بالدار
سنگ نبشته کورش
دگمه نگارین

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات