منو
سبد خرید

مندل و سیر تکاملی علم ژنتیک

مندل و سیر تکاملی علم ژنتیک
موجود نمی باشد
مندل و سیر تکاملی علم ژنتیک
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 69836 - 106/4
  • وزن: 0.70kg
  • UPC: 30

مندل و سیر تکاملی علم ژنتیک

نویسنده: حسینعلی شیبانی
ناشر: وزارت کشاورزی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 237
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1351
دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو ~ نو

مروری بر کتاب

تغییر تدریجی گونه ها در طول زمان تکامل یا فَرگَشت گفته می شود. طرفداران نظریه تکامل یا فرگشت معتقدند که این نظریه می تواند چگونگی تغییر حیوانات و گیاهان و تبدیل آنها به صورتی که امروزه هستند را تبیین کند. مبدع این نظریه چارلز داروین است....

گرگور مندل در ۱۸۶۵ توانست قوانین حاکم بر انتقال صفات وراثتی را که حاصل آزمایش‌هایش روی گیاه نخود فرنگی بود، شناسایی کند؛ ولی از آنجایی که در جامعه علمی آن زمان بسیاری از افراد با نفوذ همچنان نظریات داروین و لامارک را صحیح می‌پنداشتند به دیدگاه‌ها و کشفیات او اهمیت چندانی ندادند و نتایج کارهای مندل به دست فراموشی سپرده شد. به نظر می‌رسید، پرونده این دانش رو به بسته شدن است. در سال ۱۹۰۰ میلادی کشف مجدد قوانین ارائه شده از سوی مندل، توسط درویس، شرماک و کورنز باعث شد که نظریات او مورد توجه و قبول قرار گرفته و مندل به عنوان پدر علم ژنتیک شناخته شود.

بعد از کشف مجددِ کارهای مندل در ابتدای این قرن، خیلی سریع به این موضوع پی برده شد که اصولِ اساسیِ وراثت که وی در نخود کشف کرده بود در گونه‌های گیاهی و جانوریِ دیگر نیز می‌تواند موردِ استفاده قرار گیرد.از آنجا که در آن زمان بسیاری از افراد با نفوذ همچنان نظریات داروین و لامارک را صحیح می پنداشتند حاضر به پذیرش نظریات او نشدند. و مندل در حالی که هنوز نتایج آزمایشات او در محفل علمی معتبری مطرح نشده بود درگذشت و این در حالی بود که حتی گروهی از فلاسفه علم اعتقاد داشتند که مندل به صورت غیر آگاهانه به نتایجی دست پیدا کرده و حتی میخواستند لقبی را که بعداً به عنوان پدر علم ژنتیک برای او انتخواب کردند را منکر شوند. مندل تا سال ۱۹۰۰ همچنان ناشناخته ماند تا این که در این سالها سه دانشجو به صورت جداگانه کارهای مندل را دنبال کردند و قوانین او را به تأیید رساندند.
 
مندل قوانین حقیقی وراثت را کشف کرد، اما محیط فرهنگی اش مانع از آن شد که ارزش کارهایش شناخته شود. کشف مجدد قوانین مندل تنها هنگامی ممکن شد که سلسله ای از تهاجم های غیرمستقیم علمی تصورات قدیمی را از اعتبار ساقط کرد. پژوهش های مندل بر روی حدود ۲۸۰۰۰ بوته نخود و در مدت ۷ سال دنبال شد.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب