دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

منتقدان فرهنگ ؛ از ماتیو آرنولد تا ریموند ویلیامز

منتقدان فرهنگ ؛ از ماتیو آرنولد تا ریموند ویلیامز
درحال حاضر موجود نمی باشد

منتقدان فرهنگ

نویسنده: لزلی جانسون
مترجم: ضیاء موحد
ناشر: طرح نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 280
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

از ماتیو آرنولد تا ریموند ویلیامز

در این کتاب منظور از «منتقدان فرهنگ» روشنفکران اهل ادبند. نویسنده در ابتدا تعریفی از این روشنفکران به‌دست می‌دهد، سپس نظریه‌های روشنفکران انگلیس را در باب فرهنگ، هنر، آموزش، دولت و روابط این مفاهیم با هم از نیمه‌ی دوم قرن هجدهم تا دوران معاصر، بیان می‌کند. کتاب مجموعه‌ای است مستند از آرای سه نظریه‌پرداز مشهور: ماتیو آرنولد، فرانک ریموند لی وس، ریموند ویلیامز و معاصران هر یک از آنان یعنی: جان‌استوارت میل، برنارد شا، دی.اچ.لارنس، تی. اس. الیوت و ...

این کتاب برای علاقه‌مندان به ادبیات، تاریخ فرهنگ و جامعه‌شناسی فرهنگ مأخذی است ارزشمند و به‌ویژه راهنمایی است در چگونگی طرح روشمند مسائل فرهنگی.نویسنده در این کتاب ابتدا تعریفی از روشنفکران به دست می‌دهد، سپس نظریه‌های روشنفکران یاد شده را در باب فرهنگ، هنر، آموزش، دولت و روابط این مفاهیم را بیان می‌کند .در خاتمه در فصلی با عنوان نتیجه‌گیری : مطالعات فرهنگی مقوله فرهنگ در گذشته و حال بررسی و مقایسه می‌شود .

این کتاب گزارشی است انتقادی از اندیشه‌های فرهیختگان و نویسندگان اهل ادب انگلیس از نیمه دوم قرن نوزدهم تا امروز، در باب مهمترین مسائل فرهنگی و اجتماعی .موضوع اصلی این کتاب بررسی مفهوم فرهنگ در سال‌های دهه 1850م و پس از آن است که به دوره انحطاط معروف بوده است .

نویسندگانی که در این کتاب معرفی شده‌اند عمدتا کسانی هستند که به مقوله آموزش عنایت داشته و به صراحت جامعه را از امریکایی شدن برحذر داشته‌اند .در این مجموعه، از ماتیو آرنولد،فرانک ریموندلی وس،ریموند ویلیامز  این گونه یاد می‌شود که نقد اخلاقی و بصیرت اجتماعی مربوط به مفهوم فرهنگ را بیان کرده‌اند .

نویسندگان دیگر کتاب شامل دو گروه هستند : گروهی که با آثار خود نشان می‌دهند چگونه مفهوم فرهنگ به روش‌های گوناگون به کار برده شده و در طول سالیان تغییر کرده است، گروهی که از حوزه‌های تخصصی گوناگون انتخاب شده‌اند .اسامی برخی از دو گروه عبارت‌اند از :  برتراند راسل،جرج ارول،ریچارد هنری تونی،توماس استرن الیوت،ریچارد هوگارت،ریچارد وولهایم و جی.اچ .بن توک .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات