منتخب قابوس نامه

منتخب قابوس نامه

نویسنده: عنصرالمعالی کیکاوس ابن اسکندر - سعید نفیسی
ناشر: وزارت فرهنگ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 330
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1320 - دوره چاپ :

کمیاب - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب 

برای دبیرستانها

کتاب قابوس نامه یکی از آثار بسیار ارجمند زبان فارسی در قرن پنجم هجری است. به همان اندازه که وسعت معلومات نویسنده در رشته های گوناگون خواننده را به اعجاب می افکند، صداقت و صراحت گفتارش در دل اثر می گذارد و نیز ژرف بینی ها و نکته سنجیهای خردمندانه وی و حکایات و روایات آموزنده ای که گاه در بعضی ابواب به مناسبت می آورد همه خواندنی و اموختنی و به خاطر سپردنی است.

قابوس‌نامه، کتابی است پندی در آیین زندگی، تالیف عنصرالمعالی کیکاوس‌بن اسکندربن قابوس‌بن وشمگیربن زیار و تالیف آن به سال ۴۷۵ قمری است ولی دکتر عبدالمجید بدوی به‌دلایلی سال تألیف آن را میان سالهای (۴۵۷ - ۴۶۲)هجری قمری یاد می‌کند.

نام قابوس‌نامه از نام مؤلف که در تواریخ به‌نام قابوس دوم معروف است، گرفته‌اند. وی این کتاب را به‌نام فرزندش گیلانشاه، در ۴۴ فصل نوشته، به‌این قصد که اگر وی پس از او حکومت را حفظ کند یا به‌رتق و فتق کارهای دیگر بپردازد، بداند چگونه وظایف خود را انجام دهد، و همچنین به‌منظور تربیت فرزند، رسوم لشکرکشی، مملکت داری، آداب اجتماعی و دانش و فنون متداول را مورد بحث قرار داده‌است. روش انشای این کتاب شیوه نثر مُرسَل معمول ِ قرنهای چهارم و پنجم هجری قمری است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

منتخب قابوس نامه

  • 0ریال

برچسب ها: عنصرالمعالی کیکاوس ابن اسکندر, سعید نفیسی, پند و اندرز, تاریخ ادبیات ایران, تاریخ شاهان ایران, فرهنگ توده, ادبیات قدیم فارسی, کتاب درسی قدیمی, کتاب منتخب قابوس نامه ؛ برای دبیرستانها