منو
سبد خرید

ق‍درت‌ م‍ع‍ج‍زه گ‍ر ؛ م‍ج‍م‍وع‍ه‌ ش‍ع‍ر گ‍ال‍وس‍ت‌ خ‍ان‍ن‍س‌

ق‍درت‌ م‍ع‍ج‍زه گ‍ر ؛ م‍ج‍م‍وع‍ه‌ ش‍ع‍ر گ‍ال‍وس‍ت‌ خ‍ان‍ن‍س‌
درحال حاضر موجود نمی باشد
ق‍درت‌ م‍ع‍ج‍زه گ‍ر ؛ م‍ج‍م‍وع‍ه‌ ش‍ع‍ر گ‍ال‍وس‍ت‌ خ‍ان‍ن‍س‌
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 86250 - 113/5
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 35
0 ریال

ق‍درت‌ م‍ع‍ج‍زه گ‍ر

نویسنده : گ‍ال‍وس‍ت‌ خ‍ان‍ن‍س‌
مترجم: احمد نوری زاده
ناشر: گوتنبرگ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 152
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1352 - دوره چاپ:

 کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

گالوست «خاننتس» خانیان، ، شاعر ارمنی‌تبار ایرانی، بود. الوست خانیان در سال ۱۲۸۹ خورشیدی (۲۵ ژانویه ۱۹۱۰) در تهران به دنیا آمد در «مدرسهٔ فرانسوی سن لویی» و «دبیرستان کوشش داوتیان» تحصیل نمود و سال‌ها به تدریس در مدارس ارمنیان پرداخت

نخستین اثر خاننتس در سال ۱۳۰۷ خورشیدی (۱۹۲۸ میلادی) به چاپ رسید وی با نشریات ارمنیان خارج از ارمنستان همکاری نزدیک داشت در سال ۱۳۳۶ خورشیدی (۱۹۵۷ میلادی) مجموعه اشعار وی به نام "با تمام وجود" به چاپ رسید سپس کتاب "نیرنگ شگرف" " سلام بر تو ای انسان" "پنجره" و "رستاخیز ملت ارمنی" انتشار یافت.

گالوست خاننتس از بنیانگذاران انجمن ملی و فرهنگی ارمنیان بود و از بدو تأسیس انجمن در سال ۱۳۵۸ خورشیدی (۱۹۷۹ میلادی) به مدت چندین سال ریاست آن را به عهده داشته است وی همچنین ترجمه‌هایی از زبان فارسی به ارمنی دارد. احمد نوری‌زاده شعرهایی از گالوست خاننتس را از ارمنی به فارسی ترجمه نمود و در کتابی تحت عنوان «قدرت معجزه‌گر» (۱۳۵۲)، به چاپ رساند.وی یکی ار اعضاء مؤسس گروه ادبی ارمنیان ایران «نور اج» (برگ نو) بوده است. گالوست خاننتس در سال ۱۳۷۶ خورشیدی (۴ ژوئن ۱۹۹۷) در تهران چشم از جهان فروبست.از آثار وی می‌توان به «مجموعه اشعار با تمام وجود» و «کتاب سلام بر تو ای انسان» اشاره نمود، او از بنیان گذاران انجمن ملی و فرهنگی ارمنیان بود.

شعر -عاشقی ارمنی- یکی از عرصه‌های پربار و غنی آفرینش هنری فولکلوریک و ادبی است. شعر عاشقی در ادبیات ارمنی دارای اهمیت فراوانی است و بخش نسبتا بزرگی از ادبیات شفاهی و مکتوب این ملت را به خود اختصاص می‌دهد. عاشق‌ها مقبول‌ترین و محبوب‌ترین نغمه پردازان و سرایندگان مردم هستند و هنر آن‌ها با توده‌های وسیع مردم نزدیکی و ارتباط معنوی دیرسال و استوار دارد.

در شعر عاشقی احساس و آرزوی مردم بهتر و کامل تر از دیگر عرصه‌های ادبیات فولکلوریک بازتاب می‌یابد. چرا که عاشق با توده‌های زحمتکش شهر و روستا ارتباط ناگسستنی دارد و خود از میان آن‌ها برخاسته است. عاشق‌ها طی قرن‌های فراوان تاریخ با مردم زیسته و از مردم الهام گرفته‌اند و هنر آن‌ها در واقع هنر خود مردم است. به همین علت نیز عاشق‌ها همواره در آغوش و قلب مردم ساده و زحمتکش جا داشته‌اند و از احترام و محبت بی شایبه آنان بهرمند شده‌اند. بسیاری از شعرهای عاشقی دارای ارزش‌های والای اخلاقی-انسانی هستند و عدالت و نیکی و مهرورزی به انسان و نوعدوستی را تبلیغ می‌کنند و با هر آنچه که ارزش‌های انسانی و اخلاقی را به تباهی تهدید می‌کند- به ستیز بر می‌خیزند.

در سده‌های چهارم و پنجم میلادی ناحیه موسوم به گقتان از مراکز عمده تجمع گوسان‌های ارمنی بوده است. مضمون اشعار عاشوق‌های دوره‌های یاد شده عبارت بود از وصف زندگی اشراف و نجیب زادگان- تمجید و تحسین از جود و کرم آن‌ها- تصویر مناظر طبیعی و فصول سال- بیان احساس‌های عاشقانه- توصیف زیبایی و لذت زندگی و در مقیاس اندکی نیز روایت برخی داستان‌های به افسانه آمیخته تاریخی.

شعر عاشقی از اواخر سده شانزدهم میلادی بطور جدی و چشمگیر در ادبیات ارمنی پا گرفت- در نیمه سده هفدهم در میان توده‌های مردم رواج گسترده‌ای یافت و در سده هجدهم به اوج شکوفایی خود رسید. گوسان‌های ارمنی به دلایل زمانی-اجتماعی به موازات سرودن و خواندن ترانه‌های ارمنی- ترانه‌هایی نیز به زبان‌های آذری- ترکی- گرجی و گاهی فارسی سروده و به آواز خوانده‌اند. نقاش هوناتان با ترانه‌ها و آهنگ‌های دلنشین و گرایش از چهرهای برجسته ادبیات عاشقی سده هفدهم ارمنی است.

روند شکل گیری شعر نو ارمنی در واقع از دهه‌های سی و چهل سده نوزدهم میلادی- از طریق اشاعه شعرهای شفاهی که به -باسکویل- معروف بودند و دهان به دهان نقل می‌شدند و اشعار موزون به -بامفِلت- که نوعی شعر هجو و انتقادی بودند- آغاز شد. در اینگونه شعرها سرایندگان آن‌ها دشمنان مردم و ریاکاران دوست نما را که با سواستفاده زیرکانه از علایق ملی- به فریب و غارت مردم می‌پرداختند- افشا و رسوا می‌کردند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات