كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
منتخب آثار فلسفی ؛ پلخانف

منتخب آثار فلسفی

نویسنده: گئورگی پلخانف
مترجم: پرویز بابائی
ناشر: ما
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 393
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1361 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب  

گئورگی والنتینوویچ پـلِخانف ، زاده ۱۸۵۶ – درگذشته ۱۹۱۸  نظریه‌پرداز مارکسیست روس، بنیان‌گذار جنبش مارکسیستی در روسیه و برای سال‌های متمادی، نماینده و مدافع اصلی آن بود. او همچنین از بنیان‌گذاران حزب سوسیال دموکرات کارگری روسیه بود و بعد از انشعاب در حزب، او به مِنشویک‌ها (حزب اقلیت) پیوست، اما همواره سعی در ایجاد اتحاد بین دو حزب داشت.

پلخانف معتقد بود که جوامع بشری به ویژه جامعه روسیه برای پیاده کردن موفقیت‌آمیز مارکسیسم هنوز «نارس» بوده و سرمایه‌داری باید ابتدا رشد کند تا سوسیالیسم ممکن گردد و از همین رو با دولت شوروی مخالف بود. مهم‌ترین آثار او عبارتند از: «آنارشیسم و سوسیالیسم»، «تاریخ از نگاه یکتاشناسان»، «تاریخ ماتریالیسم»، «حقایق منطقی»، «اهمیت مطالعه تاریخ از نظر تحولات اندیشه»، «نقش فرد در تطور تاریخ» و آخرین تالیف او «مسائل اساسی مارکسیسم».

لنین می‌نویسد پلخانف خدمات بسیاری به فرهنگ مارکسیستی کرده است. نوشته‌های پلخانف در ۲۰ سال آخر قرن نوزدهم بخش مهمی از گنجینه معارف مارکسیستی روسیه است و بعد لنین تاکید می‌کند که بالاخص نوشته‌های پلخانف درباره «ناردونیک‌ها، ماخسیت‌ها و اپورتونیست‌ها» بی‌مانند است.

پلخانف در کتاب «تفاوت ما» آرزو می‌کند که جنبش ناردونیکی توانایی نقد گذشته خود را بیابد و از قهرمان‌گرایی و تروریسم دست بردارد. «دوستان خلق کیانند» نوشته لنین تحت‌تاثیر بسیار کتاب «تفاوت ما» اثر پلخانف می‌باشد. پلخانف معتقد به جامعیت ماتریالیسم دیالکتیک مارکسیستی است و این را عمدتا از انگلس به وام گرفته است. این نگاه توتالیتر و تمامیت‌نگر از پلخانف به لنین رسید و عملا ۷۰ سال نظریه حکومتی شوروی شد.با تمامی اختلافاتی که لنین و پلخانف داشتند، نظریه انگلس و عامیانه کردن و ایدئولوژیک کردن تفکرات مارکس از انگلس آغاز شد و در روسیه با پلخانف به لنین رسید و سال‌های سال در قرن بیستم ایدئولوژی حاکم در شوروی و به تبع آن ایدئولوژی احزاب کمونیست گردید. 

مباحثی همچون زیربنا و روبنا و رابطه علت و معلولی آنها و بعد توضیح رابطه علی آنها چنان سطحی‌نگری را در اندیشه چپ قرن بیستم به ارث گذاشت که همگی بنیادی پلخانفی داشت و او بود که سطحی‌نگری‌های انگلس را توضیح می‌داد و بعد در جنبش چپ و کمونیستی قرن بیستمی جا افتاده بود. پلخانف به راحتی با دوآلیستی خواندن فلسفه کانت بی‌توجه به شناخت‌شناسی عمیق فلسفی او مارکسیسم عامیانه‌ای را پایه‌گذاری می‌کند که اکنون با گذشت سال‌ها بر این نظریات می‌توان با طنز به نوشته‌های پلخانف برخورد کرد. از نظر پلخانف فلسفه مارکسیستی جوابگوی کل معضلات تاریخ و جهان و اندیشه است و این یعنی سطحی‌نگری، یعنی مارکسیسم عامیانه.

پلخانف در ابتدای تعارض بلشویک‌‌ها و منشویک‌ها جانب لنین را گرفت و از نظم حزبی دفاع کرد. ولی بعد از مدتی لنینیسم را متهم به این کرد که می‌خواهد با ولنتاریسم(اراده‌گرایی) تاریخ‌سازی کند. آنها را متهم کرد که می‌خواهند به جای دیکتاتوری پرولتاریا دیکتاتوری حزبی برقرار کنند. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

منتخب آثار فلسفی ؛ پلخانف

  • ناشر: ما
  • کد کتاب: 96342 - 51/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: گئورگی پلخانف, پرویز بابائی, مارکس, انگلس, مارکسیسم, کمونیسم, فلسفه تاریخ, تاریخ اجتماعی, ماتریالیسم, کتاب منتخب آثار فلسفی ؛ پلخانف