كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
منتخب آثار ؛ رساله حق نما ، مجمع البحرین ، اپنکهت مندک

منتخب آثار ؛ رساله حق نما ، مجمع البحرین ، اپنکهت مندک 

نویسنده: محمد داراشکوه , محمدرضا جلالی نائینی
ناشر: اقبال
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 110
اندازه کتاب: وزیری جلد سخت - سال انتشار: 1335 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : عالی


مروری بر کتاب 

داراشکوه به سال 1024 هجرى قمرى متولد شد. پدرش شاه جهان نام داشت. مادرش ممتاز محل. ملا عبداللطیف سلطان پورى, معلم خصوصى این شاهزاده بود. او قرآن و حدیث را به خوبى آموخت. زبان فارسى زبان مادریش بود، با زبان سانسکریت در حدّ یک کارشناس آشنایى داشت. او با فرزانگان و عارفان مسلمان و هندو دیدارهاى فراوانى داشت.

داراشکوه در مجمع البحرین تلاش مى‌کند یکسانى دقیق معرفت نظرى اسلام و توحید مکتب (ادواییتا) را ثابت کند. نویسنده در این اثر تطبیقى مفاهیم فلسفه هندى و اسلامى را به گونه مجموعه‌اى از اصطلاحات فنى دو دین در برابر هم قرار داده است. بخش‌هایى از این اثر عبارتند از: بیان عناصر پنجگانه، بیان حواس، بیان شغل، بیان صفات الهى، بیان روح، بیان بادها، بیان عوالم اربعه، بیان آوازها، بیان نور، بیان رؤیت (خداوند)، بیان اسماء الهى، بیان نبوت و ولایت، بیان برهماندا، بیان جهات، بیان آسمان و زمین و .... . رساله «اپنکهت مندک» که یکی از اپانیشادهای قدیمی است و داراشکوه آن را از متن سانسکریت ترجمه کرده و در این کتاب به سعی و اهتمام محمدرضا جلالی نائینی آورده شده است.


داراشکوه در عنفوان جوانی به تصوف گرایش پیدا کرد. شاید بتوان یکی از نخستین علل این گرایش را چنین دانست که او از کودکی شنیده بود که تولد وی با اخلاص پدرش به خواجه معین‌الدّین پیر چشتی و نذر و نیاز به درگاه وی در اجمیر بوده است. امّا مهم‌تر از آن باید به گرایش‌های باطنی وی نوع تعلیم و تربیت و فرهنگ و جامعه‌ای که او در آن رشد کرده بود، اشاره کرد. داراشکوه تا 20 سالگی به هیج سلسله‌ای تعلق نداشت و در سال 1043 هجری دوبار به همراه شاهجهان در لاهور با میانجیو (وفات: 1045 ه‍ ق) مرشد سلسله قادریه ملاقات کرد. 6 سال بعد، پس از درگذشت میانجیو، داراشکوه در سال 1050 هجری به کشمیر رفت و مرید ملاشاه بدخشی (وفات: 1070 ه‍ ق) از مریدان و خلفای میانجیو شد و از سوی وی اجازه ارشاد و تربیت مرید را دریافت کرد.

او خود در خصوص گرایشش به تصوف می‌نویسد:

”در آغاز شباب شبی به خواب دیدم هاتفی آواز داد، چهار بار تکرار کرد که آنچه به هیچ یکی از سلاطین روی زمین دست نداده، الله تعالی به تو ارزانی داشته بعد از افاقت آن را به عرفان تعبیر نمودم و از منتظرین این دولت بودم تا آثار آن به ظهور آمد و روز بروز نتیجه آن مشاهده افتاد.
زندگی داراشکوه پس از گرویدن به تصوف به تمام تحت تأثیر آن قرارگرفت. او با داشتن مناصب عالی علاقه‌ای بدانها نداشت و به ندرت از ایالاتی که حکومت‌شان را داشت دیدن می‌کرد. بی‌علاقگی او به امور دنیوی در اشعارش نیز منعکس است. چنانکه سروده:

مال دنیا سهل باشد مال چیست
غیر نـاید کار قیل و قـال چیست
جان زر آلوده را احـوال چیـست

عاقلان را باز گو این مال چیست

روح جستجوگر و حقیقت جوی داراشکوه او را به سوی تحقیق و مطالعه و بررسی ادیان مختلف به ویژه آیین هندو کشاند. او به مطالعه کتب آسمانی از جمله تورات و انجیل پرداخت، امّا درک آنها را دشوار یافت و به مقصود خود که پی‌بردن به کلام الهی بود، نایل نیامد. او با مشایخ صوفیه و دیگر عاشقان و مجذوبان دیدارکرد و به گفته خودش ”با اکثری از اولیای زمان خویش که در هر عصری وجود یکی از ایشان نادر است، رسیده و صحبت‌ها داشته و از انفاس متبرکه ایشان بهره‌ها برداشته و مراد و مطلب جمیع انبیا و اولیا را چنانچه باید تحقیق نموده بود. تحت تأثیر پاندیت راجا ـ شاعر و حکیم هندو و از مقرّبان دربار شاه جهان ـ بود که داراشکوه به مقابله و تطبیق ادیان گرایش یافت. روشن‌بینی و تمایل او به روح حقیقی ادیان و وحدت وجود سبب شد تا او در صدد برآید تا از طریق از بین‌بردن تضادها و اختلاف‌های فکری و مذهبی که پس از دوران باشکوه فرمانروایی اکبر کم کم در جامعه خود را نشان می‌داد، و با استفاده از عشق و اعتقاد به خدای یگانه و از طریق عرفان راه نجاتی برای رهایی و رستگاری و آرامش انسانها و صلح و زندگی مسالمت‌آمیز میان مذاهب مختلف به ویژه مسلمانان و هندوها برقرار کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

منتخب آثار ؛ رساله حق نما ، مجمع البحرین ، اپنکهت مندک

  • ناشر: اقبال
  • کد کتاب: 49277 - 117/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محمد داراشکوه, محمدرضا جلالی نائینی, عرفان اسلامی, تصوف, ادبیات قدیم فارسی, فلسفه هندی, فلسفه اسلامی, کتاب منتخب آثار ؛ رساله حق نما ، مجمع البحرین ، اپنکهت مندک