دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

منادولوژی ؛ مقدمه و شرح از بوترو و دیگران ؛ زرکوب

منادولوژی ؛ مقدمه و شرح از بوترو و دیگران ؛ زرکوب
درحال حاضر موجود نمی باشد

منادولوژی

نويسنده: گتفرید ویلهلم لایبنیتس 
مترجم: یحیی مهدوی
ناشر: خوارزمی
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 208
اندازه كتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1375 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مقدمه و شرح از بوترو و دیگران

متافيزيك دكارت مبتني بود بر تقابل دو جوهر اساسا متفاوت و تاويل ناپذير يكي به ديگري عبارت از امتداد كه جز امتداد نيست؛ و فكر كه جز فكر نيست.اسپينوزا با توجه به آنچه در اين قول به دوگانگي مطلق؛ ممكن است تحكمي باشد قائل شد به اينكه واقعيت بايد يكي باشد و اين دو جوهر؛ يعني فكر و امتداد؛ دو صفت گوهر واحدي است كه خدا باشد.

منادشناسی که اساس نظریه هستی شناسی فلسفۀ وی می باشد. مناد ازمناس که کلمه ای است یونانی اخذ شده است و به معنای واحد است. وجود عالم طبیعت که متشکل از مرکبات است نزد وی بدیهی قلمداد شده است. بنابراین چون مرکبات وجود دارند، جوهرهای بسیط نیز وجود دارند، زیرا که مرکب متشکل از جوهرهای بسیط است. و بسیط یعنی امر فاقد اجزاء و وقتی که چیزی فاقد اجزاء باشد، امکان امتداد، شکل و تقسیم پذیری در آن نیز نیست. بنابراین منادها اتمهای حقیقی عالم طبیعت و عناصر اشیاء اند.

امر مرکب به وسیله اجزاء خود آغاز یا پایان می یابد ولی بسائط فقط می توانند از طریق خلق شدن، آغاز شوند و به وسیله معدوم پایان یابند، زیرا هیچ جوهر بسیطی نمی تواند از طریق ترکیب تشکل یابد. بنابراین جوهر بسیط نمی تواند بطور طبیعی نابود شود.پس جهان متشکل از میلیون ها اتم حقیقی است، این اتمهای حقیقی که مناد نام دارند. (هیچ پنجره ای ندارند که از آن راه چیزی بتواند در آنها وارد یا از آنها خارج شود.) “منادولوژی”.

این صفت شاخص منادها مسائل مختلفی نظیر مسئله علیت، روابط اجزای عالم با یکدیگر، تمایز اشیاء از یکدیگر را طلب می کند، که به مرور به آنها پرداخته می شود.اگر منادها منفذی ندارند پس هیچ جوهر یا عرضی نمی تواند از خارج وارد آنها شود. و یا از منادها جدا شود ولی این خصوصیت مستلزم آن نیست که آنها هیچ کیفیت اختصاصی نداشته باشند و یا از همدیگر متفاوت نباشند زیرا براساس اصل تمایز در طبیعت هرگز نمی توان دو موجودی را دید که کاملاً مانند یکدیگر باشند. و در آنها تفاوتی درونی یا مبتنی بر صفتی ذاتی نباشد....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات