منو
سبد خرید

ملیجک ؛ عزیز دردانه ناصرالدین شاه

ملیجک ؛ عزیز دردانه ناصرالدین شاه
ملیجک ؛ عزیز دردانه ناصرالدین شاه
درحال حاضر موجود نمی باشد
ملیجک ؛ عزیز دردانه ناصرالدین شاه
ملیجک ؛ عزیز دردانه ناصرالدین شاه
ملیجک ؛ عزیز دردانه ناصرالدین شاه
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 91476 - 31/5
  • وزن: 0.60kg
  • UPC: 45
0 ریال

ملیجک ؛ عزیز دردانه ناصرالدین شاه

نویسنده: حسین لعل
ناشر: دنیای کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 375
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1376 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

غلامعلی عزیزالسلطان مقلب به ملیجک

...حال ببینیم خود ملیجک، که مِهرش حسابی به دل شاه نشسته بود چه وضعیتی داشت و در اندرونی چگونه روزگار می گذارند. عشق و علاقه شاه به این دلقک خانگی، به حدی بود که دستور داده بود مقابل خوابگاه خود، عمارت دو اشکوبه مجهز و کاملی، به همراه چندین خدمه و نوکر برای زندگی ملیجک بسازند تا همواره به شاه نزدیک باشد و این تحفه، از جلوی چشم قبله عالم دور نشود.

همچنین به دستور شاه، یکدسته سی نفری از فراشان درباری، که همگی لباس قرمز می پوشیدند و کمتر از 25 سال داشتند، شبانه روز در خدمت ملیجک و گوش به فرمان دستورات او بودند. در تقرب و نزدیکی ملیجک و ببری خان به ناصرالدین شاه همین بس، که تنها دو موجود زنده حق داشتند روی زانوی شاه بنشینند، یکی ملیجک و دیگری ببری خان.

این تقرب و دسترسی دائمی ملیجک به شاه، در حالی بود که در آن سال ها، بسیاری از مردم به جان آمده از ظلم و تعدی مأموران و فراشان درباری، از ساعت های اولیه صبح در مسیر عبور کالسکه سلطنتی کشیک می دادند تا شاید، با انداختن خود به زیر چرخ های مرکب شاهانه، عریضه و شکایت چند سطری خود را به گوش شاه برسانند و تظلم و دادخواهی نمایند.

تمام کسانی که ملیجک را می شناختند یا او را به چشم دیده بودند، شهادت داده اند که وی شخصی رذل، متجاوز به ناموس، رشوه خوار و بی عفت بوده است. ملیجک محض تفریح و خنده، به نوکران خود دستور داده بود که هر کس، پیاده یا سواره، از محوطه کاخ عبور می کرد گرفته و گلوله برفی به سر و صورت او بزنند و مراجعان به دربار را کتک بزنند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات