ملودی شهر بارانی

ملودی شهر بارانی

نویسنده: اکبر رادی
ناشر: قطره
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 120
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 8

 

مروری بر کتاب

زمانی گیلان دروازهء اروپا نامیده می‌شد و شهر رشت،چهرهء برخی پایتخت‌های اروپایی را به خود گرفته بود و در اوایل قرن حاضر خورشیدی،چون پاریس و وین با همهء مظاهر پیشرفت،خودنمایی می‌کرد.
زمانی سنگفرش‌های خیابان‌های اطراف ساختمان شهرداری،قدمگاه تماشاچیان«تماشاخانهء گیلان»بود که‌ می‌رفتند تا پیس‌های«مولیر»را ببینند،قدمگاه کسانی بود که می‌رفتند تا در اولین کتابخانهء ملی ایران کتاب بخوانند، قدمگاه نویسندگان و هنرمندانی که می‌رفتند تا در کافه‌های«نوشین»و«نگین»بنشینند و از ادبیات و نقاشی و تئاتر و سینما بگویند.

اکبر رادی نمایشنامه‌نویس معاصر ایران،تک‌نواز ملودی آن شهربارانی-رشت و گیلان-در تئاتر است.عشق‌ و علاقهء او به سرزمینش-گیلان و ایران-چهرهء او را به‌عنوان یک هنرمند ملی،بارزتر نشان می‌دهد.او خود گیلان‌ است با همه زیبایی و فرهنگش،خود ایران است با همه تسلطش بر زبان‌فارسی و اینها ویژگی نمایشنامه‌هایش شده‌ است.تعدادی از نمایشنامه‌های اکبر رادی به‌طور مستقیم در گیلان و رشت با همان معماری و همان اتمسفر اتفاق‌ می‌افتند.

رشت و گیلان،دنیای رادی است که نمایشنامه‌هایش را در آن دنیا خلق می‌کند؛این دیگر یک شهرستان و یا یک‌ استان نیست،بلکه جهان موجود و منحصربه‌فرد نویسنده است که اگرچه ویژگی‌های مستند آن را برای پرواز تخیل‌ خویش به کار می‌گیرد-یعنی می‌توان براساس داده‌های صحنه‌ای نویسنده در نمایشنامه،عین آن مکان را با همهء خصلت‌هایش در جهان خارج پیدا کرد-اما صاحب کارکردی هنری می‌شود؛یک جهان عام برای همگان.
مثلا وقتی‌ صحنه‌ای دیده می‌شود به یاد یک نقطهء مشخص با جغرافیای واقعی می‌افتیم که البته هدف،آن جغرافیا نیست.بلکه آن‌ جغرافیا تبدیل به دنیای خاصی شده است که رادی تمام احساس و لطافت آن جغرافیا را در آن دنیا جاری کرده است. بنابراین می‌توان گفت در این نمایشنامه‌ها اصالت مکان و فضا از ارزش بالایی برخوردارند.اگر رشت و گیلان یک‌ ملودی یا آهنگ باشند،رادی آن را به بهترین شکل اجرا کرده است.گیلان برای اکبر رادی همانند باغ آلبالوی«مادام‌ رانووسکی»است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ملودی شهر بارانی

  • ناشر: قطره
  • کد کتاب: 111153
  • موجودی: در انبار
  • 220,000ریال
  • 198,000ریال

برچسب ها: اکبر رادی, نمایشنامه فارسی, کتاب ملودی شهر بارانی