دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مقدمه علم حقوق و مطالعه در نظام حقوقی ایران

مقدمه علم حقوق و مطالعه در نظام حقوقی ایران

نویسنده: ناصر کاتوزیان
ناشر: شرکت سهامی انتشار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 384
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 65

کیفیت : در حد نو _ نو ؛ برخی سطور حدود 60 صفحه با مداد خط کشی و حاشیه نویسی شده است


مروری بر کتاب

با تجدید نظر و اضافات

مقدمهٔ علم حقوق یا دقیق تر (مقدمه حقوق) یکی از دروس مقدماتی رشته حقوق است که هدف آن باز کردن دریچه ای به دانش حقوق است. مباحث مقدمه علم حقوق شامل کلیات حقوق مثل ماهیت و چیستی حقوق، ارتباط حقوق با سایر نظامهای اجتماعی از قبیل اخلاق، سیاست، اقتصاد، مذهب و جامعه و مکاتب فلسفی حقوق، اهداف حقوق، منابع حقوق است. نویسندگان گوناگون به تشخیص خود مباحثی را که به عنوان مقدمه برای دانشجویان مفید می‌دانند در کتابهای خود عرضه کرده‌اند.

کتاب مقدمه علم حقوق و مطالعه در نظام حقوقی ایران، تالیف دکتر ناصر کاتوزیان، بیش از پنج دهه است که به عنوان منبع اصلی این واحد درسی در تمامی دانشگاه های ایران و دیگر کشورهای فارسی زبان تدریس می شود. به هر حال این مقدمه ترکیبی از مطالب گوناگون فلسفه حقوق و شعبه های حقوق خصوصی است.

نویسنده ادعا ندارد که اثری اصیل یا تحقیق بدیعی راعرضه می کند، ولی کوشیده است با ساده کردن و گردآموری نظریه های کلی حقوق، دانشجویان را با شیوه های علمی آشنا سازد و معلومات عمومی لازم را در اختیارشان بگذارد تا در پژوهش های خود خطاو درست را از هم بازشناسد.

در این کتاب عنوان هایی که با حروف درشت نوشته شده متن اصلی کتاب و حاوی مطالبی است که به نظر نویسنده برای یادگیری دانشجویان ضروری است. ولی، این انتخاب تنها راهنماست و مانع از این نمی شود که استاد مطلب دیگری را نیز از بخش اصلی خارج کند.

به طور خلاصه در (کلیات) مبانی حقوق و پایه های اصلی و شیوه تفسیر قواعد آن مورد گفتگو است و به مسائل جزئی و ویژه حقوق ایران کمتر توجه می شود، لیکن در (مقدمه علم حقوق) همه نکاتی که برای مطالعه دانش حقوق ضرورت دارد یکسان موردنظر است. بی تردید این دو کتاب در بسیاری از عنوان ها مشترک است ولی هیچ کدام نمی تواند جای دیگری را پر کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات