مقدمه ای بر پژوهش دین عامیانه

مقدمه ای بر پژوهش دین عامیانه

نویسنده: ابراهیم موسی پور
ناشر: جوانه توس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 192
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

دین عامیانه را می‌توان صورتی از دین دانست که در برابر دین رسمی مطرح است. اگر منظور از دین رسمی، باورها و اعمالی باشد که نهادهای تخصصی و رسمی دینی، آن‌ها را تنظیم، تجویز و مقرر کرده و در جوامع معمول داشته و رواج داده‌اند، دین عامیانه را باید عبارت از باورها و رفتارهایی دانست که طبیعتی آشکارا دینی دارند ولی تحت سلطه و کنترل یک نهاد رسمی دینی نیستند.

این دسته از باورها و رفتارها به صورت سرشتین در نهاد مردم عادی یک جامعه مندرج شده‌اند و در سطوح مختلف، هویتِ فرهنگی آنان را نیز شکل داده‌اند، از این‌رو، مطالعه‌ی دین عامیانه نه فقط به عنوان مبحثی تخصصی در دین‌پژوهی بلکه در جامعه‌شناسی و فرهنگ‌شناسی نیز امری بسیار بایسته است و دستاوردهای این‌گونه پژوهش‌ها بویژه برای برنامه‌ریزان فرهنگی هر کشور، بسیار ارزشمند خواهد بود.

اثر حاضر که ترجمه‌ی چند مقاله‌ی معروف و راهگشا در حوزه‌ی پژوهش‌های دین عامیانه است، نخستین کار مستقلی است که در زبان فارسی در موضوع مورد بحث فراهم آمده و از این‌رو، مطالعه‌ی آن برای همه‌ی کسانی که به نحوی به مطالعه‌ی دین، فرهنگ و جامعه می‌پردازند بسیار سودمند خواهد بود، بویژه دانشجویان رشته‌ی ادیان تطبیقی که باید با رویکردهای مختلف مطالعه‌ی دین آشنا شوند می‌توانند در این کتاب، رویکردی کمتر شناخته شده اما بسیار موثر، پیشرو و رو به گسترش را بشناسند و از رهگذر آن به حوزه‌های تازه‌تری راه یابند...

مطالعه ی جوامع بشری بیانگر حضور گسترده،پایدار و عمیق دین در زندگی انسان بوده و نقش اساسی آن را در ساختار فرهنگی این جوامع باز نمایانده است. از این رو تلاش های محققان برای پژوهش در دین،پیوسته به حوزه های بیشتر و گسترده تری توسع می یابد.

عمومیت رفتار دینی در جوامع انسانی،پیوسته بودن دین به زندگی و در نتیجه،اهمیت واقعی آن و نیز پیچیدگی های شگرف پدیده های دینی،اندیشه و توان بسیاری از پژوهشگران حوزه های گوناگون را به خود معطوف داشته است چنان که انسان شناسان،جامعه شناسان،روان شناسان،پدیدار شناسان،فیلسوفان و دسته های دیگر محققان،هر یک با وضع اصطلاحات خاص خود در تبیین دقیق تر عرصه ی مورد پژوهش خود کوشیده اند و چه بسا که بخش بزرگی از این نامگذاری ها و اصلاح سازی های محققان،به تدریج به صورت اصلاح شناسی رایج و عام مورد استفاده در همه پژوهش های دین شناختی در آمده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مقدمه ای بر پژوهش دین عامیانه

  • 150,000ریال
  • 120,000ریال

برچسب ها: ابراهیم موسی پور, ادیان, جامعه شناسی دین, اساطیر, الهیات, فلسفه دین, تاریخ ادیان, کتاب مقدمه ای بر پژوهش دین عامیانه