دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مقدمه ای بر فلسفه علم

مقدمه ای بر فلسفه معاصر

نویسنده: رودلف کارناپ
مترجم : یوسف عفیفی
ناشر: نیلوفر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 449
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1378
 - دوره چاپ: 3

کمیاب - کیفیت : نو ؛ لبه جلد کتاب رنگ پریدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

این کتاب حاصل سمینارهای متعددی است که با محتوا و شکل گوناگون، تحت عناوین «مبانی فلسفی فیزیک» یا «مفاهیم، نظریه‌ها و روش‌های علوم فیزیکی» تشکیل شدند. اگرچه محتوای این سمینارها بارها تغییر کرد؛ نظرگاه عمومی فلسفی آن‌ها بدون تغییر ماند. در این سمینارها بیشتر به تحلیل منطقی مفاهیم، گزاره‌ها و نظریه‌های علوم پرداخته شد تا به حدسیات متافیزیکی.

انتشار عصاره‌ی صحبت‌های رودلف کارناپ ـ فیلسوف آلمانی، یکی از اعضای حلقه‌ی وین و طرفدار پوزیتیویسم منطقی ـ در این سمینارهای غیررسمی به صورت یک کتاب، پیشنهاد مارتین گاردنر، ویراستار این کتاب بود. او در سال ۱۹۵۸ تلاش کرد نسخه‌ی تایپ‌شده‌ای از سخنرانی‌ها و سمینارهای کارناپ پیدا کند و در صورت موفقیت، ترتیب ویرایش و انتشار آن‌ را بدهد.

گاردنر با همکاری همسر و دوستان فیلسوفش موفق شد سلسله سخنرانی‌های کارناپ را در دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس روی نوار کاست ضبط کند. متن این سخنرانی‌ها پس از پیاده کردن و ویرایش، تنظیم و زیر عنوان مقدمه‌ای بر فلسفه‌ی علم منتشر شد.

این اثر چندان ابتدایی و عامه‌پسند نیست؛ اما مسلماً از آثار دیگر کارناپ به‌مراتب ساده‌تر است. این کتاب علاوه بر این‌که می‌تواند بهترین معرف نظرات یکی از فلاسفه‌ی بزرگ و خلاق قرن حاضر باشد؛ روشن‌ترین و رساترین مقدمه‌ی نوین بر فلسفه‌ی علوم هم به حساب می‌آید.


فهرست

ارزش قوانین
توضیح و پیش‌بینی
استقراء و احتمالات آماری
استقراء و احتمالات منطقی
روش آزمایشی
سه نوع مفهوم در علم
اندازه‌گیری مفاهیم کمی
کمیت‌های بسیط
زمان، طول، کمیت‌های مشتقه و زبان کمی
مزایای روش کمی
عقیده‌ی اعجاز زبان
اصل موضوعه‌ی خطوط موازی اقلیدس
و…

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات