کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
مقدمه ای بر شعر فارسی در سده بیستم میلادی

مقدمه ای بر شعر فارسی در سده بیستم میلادی

نویسنده: کامیار عابدی
ناشر: جهان کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 510
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

نویسنده در این کتاب با نگاهی تحلیلی و تاریخی به شعر عصر تجدد ایران پرداخته است. او در این پژوهش ، علاوه بر بررسی و تحلیل آثار، زندگی شاعران را نیز مورد بررسی قرار داده است.
شعر فارسی در عصر تجدد ، هم از حیث محتوا هم به لحاظ زبان ، و هم از نظر شکل ، مجموعه ای غنی ، متنوع و تاثیرگذار است. کتاب مذکور هم برای شناخت و تحلیل واقع بینانه و منصفانه جریان های مختلف شعر فارسی در این عصر و شاعرانش از آغاز انقلاب مشروطه تا نخستین سال های پس از پایان جنگ تحمیلی نوشته شده است.

در دو بخش نخست این کتاب ، پس از مرور اجمالی تاریخ سیاسی و اجتماعی ایران در این عصر از شعر و شاعران در چهارچوب شش دوره تاریخی سخن گفته شده است. این دوره ها به ترتیب عبارت اند از :
شعر بازگشت : تکرار سنت‌ها (نیمه سده هجدهم میلادی)،
شعر مشروطه : انقلاب در مفهوم‌ها (۱۲۸۵)،
شعر سنت‌گرا : پیمان با گذشته (۱۳۰۴)،
شعر نیما یوشیج : پیام عصر نو (۱۳۲۰)،
شعر شاگردان نیما یوشیج : گسترش تخیل، غنای زبان (۱۳۳۲)،
شعر فارسی در چهارراه تردید (۱۳۵۷).

در بخش سوم کتاب، کارنامه ادبی ۲۵ شاعر به صورت نمونه وار ، بررسی شده است. این بررسی در سه قسمت «زندگی شاعر + نمونه شعر + تحلیلی از شعرها» انجام شده است.

۲۵ شاعر مذکور عبارت اند از : ادیب الممالک فراهانی ، اشرف‌الدین نسیم شمال ، ایرج میرزا ، عارف قزوینی ، ملک الشعراء بهار ، ابوالقاسم لاهوتی ، فرخی یزدی ، میرزاده عشقی ، نیما یوشیج ، پروین اعتصامی ، سیدمحمدحسین شهریار ، رهی معیری ، گلچین گیلانی ، مهدی حمیدی شیرازی ، فریدون توللی ، احمد شاملو ، سیاوش کسرایی ، فریدون مشیری ، سیمین بهبهانی ، نصرت رحمانی ، مهدی اخوان ثالث ، سهراب سپهری ، نادر نادرپور ، منوچهر آتشی و فروغ فرخزاد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مقدمه ای بر شعر فارسی در سده بیستم میلادی

  • ناشر: جهان کتاب
  • کد کتاب: 113042- 44/4
  • موجودی: در انبار
  • 350,000ریال
  • 290,000ریال

برچسب ها: کامیار عابدی, مقالات ادبی, نقد شعر, تاریخ ادبیات ایران, نقد ادبی, شاعران ایران, شعر معاصر ایران, کتاب مقدمه ای بر شعر فارسی در سده بیستم میلادی