منو
سبد خرید

مقدمه ای بر سیر تفکر در قرون وسطی

مقدمه ای بر سیر تفکر در قرون وسطی
مقدمه ای بر سیر تفکر در قرون وسطی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 128277 - 110/6
  • وزن: 1.00kg
1,400,000 ریال

مقدمه ای بر سیر تفکر در قرون وسطی

نویسنده: محمدرضا فشاهی
ناشر: گوتنبرگ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 490
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1354 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو 

 

مروری بر کتاب 

این رساله در حكم مقدمه‌ای است درباره تفکر در قرون وسطی و وابستگی آن به اقتصاد نظام فئودالی و اقتصاد شهری با سوداگر، و چند ویژگی دارد:

الف: بررسی مکاتب فکری در محدوده معینی از تاریخ قرون وسطی صورت گرفته و شامل تمام تاریخ قرون وسطی نیست. بدین معنی که بررسی الهیات و فلسفه مسیحی در اروپای فئودال، از قرن اول میلادی آغاز می‌شود و در قرن چهاردهم پایان می‌یابد. این بخش از رساله، دو مقدمه درباره زمینه فکری و اجتماعی یونان باستان و روم باستان دارد که در حكم مدخلی است برای ورود به قرون وسطی.

ب: بررسی مکاتب فکری، تنها شامل کشورهای اروپا و حوزهی امپراطوری اسلامی است و شامل تمام کشورهای جهان نمی‌شود.

پ: بررسی مکاتب فکری اسلامی از قرن اول هجری آغاز می‌شود و در اواخر قرن ششم هجری و اوائل قرن هفتم هجری، یعنی دوران انحطاط و سقوط علوم عقلی اسلامی و زندگی شهری و شهرنشینی خاتمه می‌یابد و شامل تمان قرون وسطای مسلمانان نیست.

ت: همه چیز در این رساله بر مبنای ایجاز و تلخيص به معنای کامل کلمه قرار دارد و سعی بر آن بوده تا مطالب به ساده‌ترین صورت ممكن بیان گردد.

ث: بیشترین کوشش نگارنده بر آن بوده تا به‌دقت رابطه مستقیم شهرنشینی و فرهنگ شهری را با گسترش علوم عقلی ترسیم نمایم و رودررویی فرهنگ فئودالی را با فرهنگ شهری نشان دهد و سر آخر شباهت عجیب «اسکولاستیک مسیحی را با کلام نقلی» و «کلام عقلی اسلامی» نمایان سازد.

« پولیس » ها یا « شهر- دولت » های یونان باستان در سده های هشتم تا ششم قبل از میلاد ، بدنبال تحول نظام اشتراکی ، پدیدار شدند . در این شهرها قدرت در دست اشراف زمین دار متمرکز شده بود . در ابتدی قرن هشتم پیش از میلاد ، اندک اندک طبقات اجتماعی متمایز گشتند و در قرن هشتم قبل از میلاد ، قوام و تشخص بیشتری یافتند . 

یونانیها داری دو شکل حکومت بودند . اول ،دمکراسی برده دار ، دوم ، الیگارشی . نمونه حکومت دموکراسی برده دار، شهر « آتن » و بهترین نمونه الیگارشی ، حکومت « اسپارت » بود .

فهرست 

• فصل اول یونان : زمینه اجتماعی و فکری
• سقوط روم ; فئودالیسم در اروپا
• اسکولاستیسیزم کلاسیک
• پایان اسکولاستیسیزم
• فئودالیسم و نهضت های ضد فئودالی در امپراطوری اسلامی
• فقه فئودالی یا فقه اهل سنت
• شهرهای اسلامی ، فرهنگ شهری و گسترش علوم عقلی
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات