کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
مقدمه ای بر تاریخ علم ؛ علم و اندیشه علمی و نیمه اول سده چهاردهم

مقدمه ای بر تاریخ علم 

نویسنده: جورج سارتون
مترجم: غلامحسین صدری افشار
ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 900
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 2 

 

مروری بر کتاب 

جلد سوم بخش اول : علم و اندیشه علمی و نیمه اول سده چهاردهم

دانشمندان جهان اعتراف دارند که جورج سارتون برجسته ترین مورخ علم است و کتاب "تاریخ علم" که ثمره دانشمندی و درایت شگرف اوست یکی از ممتازترین آثار علم و معرفت است که تا کنون منتشر شده.تمام دوران زندگانی پس از بلوغ وی ببحث و تتبع در تاریخ علم با اشکال مختلف آن معروف شد، و از لحاظ جامعیت هیچ دانشمند دیگری بپای او نمی رسد.جورج سارتون مصنف کتابی چند جلد "مقدمه" یا "مدخل بر تاریخ علم" و کتابهای دیگر وعده بسیار فراوانی مقالات و بحثها و ناشر نشریات متناوب ایسیس(43 جلد 1910-1952) و اوسیریس(10 جلد 1936-1950) بود و این 53 جلد اخیر، خود بزرگترین مجموعه یادداشتها و بحثهای انتقادی که تا زمان حاضر در خصوص تاریخ علم انتشار یافته.

در بلژیک متولد شد و دانشگاه کنت را بپایان رسانید از 1916 تا 1650 استاد تاریخ علم در دانشگاه هاروارد بود و نیز از 1918 تا 1949 در تحقیقات مربوطه بتاریخ علم مؤسسه کارنگی شرکت داشت.

تا آخر عمر خود(اوایل سال 1336 ه.ش) رئیس اتحادیه بین المللی تاریخ علم و رئیس افتخاری انجمن تاریخ علم آمریکا و نیز عضو افتخاری انجمنهای تاریخ علم بلژیک و هلند و آلمان و ایتالیا و سوئد و اسرائیل بود.از دانشگاه های بروان و هاروارد و گوته و شیکاگو و کالج کنیون درجه دکتری افتخاری داشت.یکی از عوامل لازم برای ایجاد تحولات علمی ، شناخت دقیق تاریخ علم است .

کوششهای بسیاری توسط فلاسفه و علما در تبیین و نگارش تاریخ علم و سیر تحولات علمی به عمل آمده است و کتب و رسالات متعددی در زمینه تاریخ علم توانسته موجبات دگرگونی و پیشرفتهای عمیق و مهمی را در علوم فراهم آورد .ولی برای شناخت و مطالعه علم یا علوم ، داشتن نگرش تاریخی بسیار حایز اهمیت است که بدون این نگرش ، مطالعه سیر تطور تاریخی علوم قطعا ‍‍‍‎‏نتیجه ای کارا و تحول زا نخواهد داشت.

تاریخ علم، رشته‌ای از تاریخ است که به بررسی چند و چون تغییر درک انسان از دانش و فناوری در درازنای هزاره‌ها می‌پردازد. و اینکه چگونه این درک دستیابی به فناوری‌های نوین تر را برای ما ممکن ساخته است. از جمله زمینه‌های پژوهش در این رشته می‌توان به تأثیرات فرهنگی، اقتصادی، و سیاسی نوآوری‌های دانشی اشاره‌ کرد. نوآوری‌های دانش و فناوری در بسیاری از نقاط جهان، پیشینه دارند و هند، ایران، یونان، چین و مصر در این زمینه، سهم بسزایی دارند. تاریخ علم، دانشی است در راستای بررسی و بیان چگونگی وقایع علمی و نیز، تبیین چرایی وقوع آن‌ها. در اینکه علم و دانش به علت عجین بودن با نطق بشری عمری تقریباً به اندازه نوع بشر دارد، شکی نیست.

خاستگاه علم بشر، مطابق با حضور او در هر نقطهٔ کره زمین بوده است. اما آنچه می‌توانیم به آن استناد کنیم مکتوباتی است که تاریخ ثبت بسیاری از وقایع علمی را از سده‌های ۶ قبل از میلاد مسیح در مناطق مصر و بابل و در میان فنیقی‌ها گزارش می‌نماید. دوره های اساسی پیشرفت علم را می توان به چهار دوره اساسی تقسیم نمود.

این دوره‌ها که خود به دوره‌های دیگری تقسیم می‌شوند عبارت‌اند از:

• دوره یونیانیان – اسکندرانی
• دوره انقلاب علمی در قرن ۱۷
• دوره مادیگرایی در قرن ۱۹
• دوره نوین

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مقدمه ای بر تاریخ علم ؛ علم و اندیشه علمی و نیمه اول سده چهاردهم

  • 250,000ریال
  • 215,000ریال

برچسب ها: جورج سارتون, غلامحسین صدری افشار, فلسفه اروپا, فلسفه تاریخ, تاریخ جهان, علمی عمومی, تاریخ علم, کتاب مقدمه ای بر تاریخ علم