مقالات چهارمین هم اندیشی نشانه شناسی هنر به انظمام مقالات هم اندیشی سینما

مقالات چهارمین هم اندیشی نشانه شناسی هنر به انظمام مقالات هم اندیشی سینما

نویسنده: منیژه کنگرانی
ناشر: موسسه تالیف ، ترجمه و نشر آثار هنری متن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 360
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور

حوزه نشانه‌شناسي سينما قلمرويي بين‌رشته‌اي است كه از يك سو به مطالعات نشانه‌شناختي و از سوي ديگر به مطالعات سينمايي مربوط مي‌شود. رد پاي اين نوع مطالعات را مي‌توان نخست در نوشته‌هاي صورت‌گرايان روس يافت، بي آن كه احتمالا به صراحت به عبارت نشانه‌شناسي سينما اشاره‌اي كرده باشند. سپس انديشمندان مكتب پراگ نيز گاهي اشاراتي به اين موضوع داشته‌اند.

اما شكوفايي آن را بايد در نوشته‌هاي نشانه‌شناساني چون كريستين متز، لوتمن، اكو، پازوليني، بارت و ديگران جست‌وجو كرد. بي‌شك تاريخ نشانه‌شناسي سينما نيز شاهد افت‌وخيزهاي نظري و تحولات فكري قابل ملاحظه‌اي بوده است كه زمينه‌هاي رشد و بالندگي اين حوزه ميان‌رشته‌اي را فراهم كرده است.

كتاب حاضر دربرگيرندة مقالاتي است كه در هم‌انديشي يك روزة نشانه‌شناسي سينما به همت معاونت پژوهشي فرهنگستان هنر، مديريت سينما تك موزه هنرهاي معاصر و گروه پژوهشي نشانه‌شناسي هنر فرهنگستان هنر برگزار شده است و هم‌چنين مقالات چهارمين هم‌انديشي نشانه‌شناسي هنر را دربرمي‌گيرد.

فهرست

نظام‌هاي نشانه‌اي هنر در ايران و مساله روش
بازخواني سنت پيش‌نشانه‌شناسي در ايران
بومي‌سازي محلي و منطقه‌اي
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مقالات چهارمین هم اندیشی نشانه شناسی هنر به انظمام مقالات هم اندیشی سینما

  • 0ریال

برچسب ها: منیژه کنگرانی, جامعه شناسی هنر, مقالات هنری, روانشناسی هنر, هنر تخیلی, هنرهای تجسمی, سینما, فیلم, فیلم و سینما, کتاب مقالات چهارمین هم اندیشی نشانه شناسی هنر به انظمام مقالات هم اندیشی سینما